referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Počítače áno, ale s rozumom
Dátum pridania: 21.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Monsko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 387
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 8.8
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 14m 40s
Pomalé čítanie: 22m 0s
 
Rozvoj techniky je prudší, než sa očakáva. Počas posledného desaťročia sa rozvíja najmä umelá inteligencia, softvér,… Rozvoj začína tam, kde si chce človek uľahčiť prácu. Ľudia vymysleli umelé látky, ktorými zvýšili úrodu a poškodili si zdravie. Zostrojili dopravné prostriedky, aby za okamih prekonávali obrovské vzdialenosti a zničili prostredie, v ktorom žijú. To je cena za pokrok.
Skúsme porozmýšľať čo všetko stratíme pripojením ľudského mozgu na internet, no poporiadku.
Kto by nechcel mať doma génia? Lenže má dieťa na to, aby sa ním stalo. Nadpriemerne inteligentných detí nie je veľa. Programátori dostali nápad, ako ich vytvoriť. Ponúkli rodičom detí útleho veku program, ktorý sa im bude venovať a naučí ich čítať. Lákadlo pre rodiča. Nie len, že sa nebude musieť venovať dieťaťu, ale ešte bude vedieť aj čosi viac, než jeho rovesníci. V tzv. vyspelých krajinách, mám namysli USA, rodičia od 4 rokov odkladali deti k PC. Podľa mňa je skôr šťastím, že rodičov, ktorí si z finančného hľadiska môžu dovoliť takúto výuku, nie je tak veľa. Psychológia následne objavuje, že dieťa v predškolskom veku sa má hrať, pohybovať a nie učiť a už vôbec nie pred počítačom.

Situácia u nás. Počítače sa pomaly objavujú v každej domácnosti.Za každú cenu, to znamená aj keď nie sú peniaze na kúrenie, učebnice, kriedu, sa pretláčajú aj na základné školy. Predstavujú sa ako vynikajúci pomocníci. Nezvratným faktom je, že drvivá väčšina detí a mladých ľudí ich nevyužíva na prácu, ale trávi čas najmä pri počítačových hrách. V tomto referáte sa však pokúsim sa odhliadnuť od zdravotných problémov /poruchy zraku, choroby vyvolané nedostatkom pohybu/ a masovo vznikajúcich závislostí na počítačových hrách /s tým dokázateľne súvisiace násilie na školách, útoky na spolužiakov a učiteľov/ a pozrieť sa, či počítač ako didaktická pomôcka na základnej škole je prospešný, nepotrebný, alebo nevyhnutný,…
„Pripojenie škôl na sieť!“, znie heslo dneška a na školách sa trieda za triedou pripája na sieť. Deti sa učia surfovať po internete ešte skôr ako čítať. V Nemecku existujú „ internetové škôlky“.
Možno si myslieť, že počítač skutočne rozvíja intelektuálne schopnosti alebo že dokonca rieši problémy s výchovou? Musia sa dnes už päťroční učiť pracovať s počítačom, aby neskôr získali dobre platené zamestnanie? Že to tak nie je ukazuje štúdia „Fool`s Gold: A Critical Look at Computers in Childhood“ /Kritický pohľad na počítače v detstve/. Organizácia „Aliance for Childhood“ /Aliancia pre detstvo/ kriticky skúmala používanie počítačov v škôlkach a na prvom stupni základných škôl. Narazila na alarmujúce výsledky.

MOTIVÁCIA
Niektorí pedagógovia často odôvodňujú včasné používanie počítačov deťmi ich motivujúcim účinkom. Skutočnosťou je pravý opak. Štúdia ukazuje, že počítače vedú k poklesu schopnosti motivovať seba samého. To, čo môže byť pre dospelých alebo dospievajúcich zaujímavé, je pre deti často neprimerané.

FANTÁZIA
Vplyv pripravených počítačových obrazov na internete, na videu, v televízore a v predprogramovaných hračkách spôsobujú úplné chradnutie detskej fantázie a predstavivosti. V dôsledku toho majú deti ťažkosti s tým, aby sa na nejakú vec koncentrovali. Vyvíja sa u nich jednostranný spôsob vyjadrovania sa a v dôsledku toho sú menej schopné slovne sa vyjadrovať. Skúmanie softvéru pre najmenších ukázalo, že tento neslúži vývoju a výuke detí.

ČÍTANIE
Americký expert čítania Bob Mc Cannon k tomu povedal: „Na čítanie je potrebné sústredenie, pozornosť, radosť z detailu a istá miera inšpirácie, no doteraz sme sa nestretli so softvérom, ktorý by toto podporoval, namiesto toho sa stretávame s množstvom softvéru, ktorý od menovaného odvádza.“
Počítač a televízor sa niektorým môžu zdať úžasným opatrovateľom detí. Štúdia však ukazuje, že len priame rozhovory s bohatou slovnou zásobou sú stálym faktorom, ktorý vedie k tomu, aby boli deti dobré v rozprávaní, čítaní a písaní.

NÁZORNÉ VYUČOVANIE
Deti na prvom stupni základných škôl potrebujú názorné vyučovanie, pri ktorom môžu používať ruky, celé telo a svoj intelekt, a žiadne počítačové simulácie. Dokonca aj na druhom stupni, kde výhody počítača môžu byť zrejmejšie, prináša so sebou veľa problémov, keď sa v triede táto technológia používa.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Rojková, Iva: Pár slov na úvod, úvod k brožúrke Viktora Vejnika Vplyv počítačov na človeka, vydala a preložila Iva Rojková, Bratislava, 2003, Štúr, Ivan, Prof., CSc.: Človek a technika, Rodina a škola 3/2004
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.