referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Zajakavosť
Dátum pridania: 14.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lindus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 424
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 5.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 9m 40s
Pomalé čítanie: 14m 30s
 
Definície balbuties
Zajakavosť (balbuties) patrí k najťažším druhom narušenej komunikačnej schopnosti.
Sovák považuje zajakavosť za „neurózu reči, postihujúcu motorickú oblasť hovorovej koordinácie, charakterizovanú nepomerom, t.j. patologickým zvýšením oboch základných nervových procesov, procesu podráždenia a útlmu.“ (Sovák, 1972)

Podľa Džubákovej je zajakavosť funkcionálna a prechodná porucha reči, pri ktorej plynulý rečový prúd je prerušovaný neúmyselnými, mimovoľnými trhlinami, ako vynúteným opakovaním jednotlivých hlások a slabík. Toto prerušovanie a opakovanie spôsobujú kŕče svalov rečového aparátu.

Pavlová – Zahalková uvádza, že „zajakavosť je funkčná porucha, ktorá postihuje motorickú oblasť hovorovej koordinácie respiračného, fonačného a artikulačného aparátu.“ (Džubáková, 1974)
Podľa Seemana je zajakavosť neuróza reči, ktorá vzniká väčšinou v detskom veku.

Nejednotnosť v pokusoch o definíciu pojmu zajakavosti je možné ľahko vysvetliť. Príčinou je skutočnosť, že „bádatelia zaoberajúci sa touto atraktívnou poruchou zvyčajne preferujú uhol pohľadu svojej vednej disciplíny (lekársky, psychologický, logopedický) a v jeho rámci ešte uprednostňujú pohľad z hľadiska toho ktorého smeru, ktorý zastupujú (napríklad rôzne psychoanalytické teórie, teórie učenia, orgánovo – somatické teórie atď.).“ (Lechta, 1990)

Fyziologická zajakavosť
Fyziologická zajakavosť vzniká v období tvarovania reči dieťaťa. Má mierny priebeh s dlhšími alebo kratšími obdobiami relatívne plynulej reči. V neskoršom veku už nemožno hovoriť o fyziologickej zajakavosti.
U dieťaťa je charakteristický prudký rozvoj reči a myslenia. Centrálna nervová sústava však ešte nie je celkom zrelá. Jej funkcie, najmä tie najvyššie - rečové funkcie, sú ešte krehké, a preto veľmi zraniteľné. Reč, spolu s myslením, prechádza v tomto období búrlivým rozvojom, od konkrétneho k abstraktnému, od pomenovania k tvoreniu pojmov. Prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, používa reč už plne rozvinutú. Jej úroveň je vyššia než úroveň reči dieťaťa. Dieťa sa snaží používať svoj vlastný hovorený prejav a pritom prekonáva rozdiel - rozpor medzi tým, čo chce a čo môže.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: BALÁŽ, J.: Komunikačné problémy detí s viacerými chybami. Bratislava, SPN 1980, DŽUBÁKOVÁ, M.: Zajakavosť a jej príčiny v predškolskom veku. Bratislava, SPN 1974, PEUTELSCHMIEDOVÁ, A.: Navodzovování měkké řeči u balbutika. Olomouc, Univerzita Palackého 1988, SOVÁK, M.: Logopedie. Praha, SPN 1972, SABADOŠ, P.: Výchova reči u zajakavých, www.balbuticka.komunita.cz, www.dieta.sk
Podobné referáty
Zajakavosť SOŠ 2.9406 744 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.