referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Dospelé deti alkoholikov
Dátum pridania: 05.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: memil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 10 083
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 35.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 59m 0s
Pomalé čítanie: 88m 30s
 

Choroba alkoholizmu
Problémy s alkoholom patria pre nás kňazov medzi najvážnejšie, najrozšírenejšie a najťažšie problémy v pastoračnej praxi. Hoci je to problém, ktorý sa týka prevažne dospelých mužov (asi tri štvrtiny všetkých alkoholikov tvoria muži), predsa sem patria aj ženy a stále vo väčšej miere aj dospievajúca mládež. Problém je vážny nielen preto, že má nesmierne ťažké dôsledky pre jedinca samotného, ale aj preto, že jeho sociálne dôsledky sú veľmi rozsiahle. „Podľa výsledkov skríningu je na Slovensku okolo 32 % problémových pijanov a najvyššie percento sa zistilo na východnom Slovensku. V pití alkoholu patrí Slovensko medzi krajiny s vysokou spotrebou alkoholu (pohybujúce sa okolo 10-12 litrov čistého alkoholu za rok na počet všetkých obyvateľov vrátane detí). Nebezpečné je pitie alkoholu hlavne u maloletých detí (od 7 do 15) a adolescentov. Podobná tendencia je aj v ostatných krajinách a vzrastá najmä počet ľudí pravidelne pijúcich alkohol.“ [1]

Sociálne dôsledky
Spomenieme tu aspoň niektoré sociálne dôsledky alkoholizmu. Podiel alkoholu na dopravných nehodách je značný. Veľa vodičov motorových vozidiel sadá za volant pod vplyvom alkoholu. Ohrozujú tak nielen seba samých, ale aj iných – nevinných – účastníkov cestnej premávky. Alkoholizmus tiež vedie mnohých alkoholikov k pokusom o samovraždu. Asi 15 % alkoholikov spácha samovraždu a asi 20-36 % samovrahov bolo užívateľmi alkoholu. Násilie v rodine patrí medzi najviditeľnejšie a najviac vnímané problémy súvisiace s alkoholom. Ide o násilie fyzickej a sexuálnej povahy voči manželskej partnerke, ale dosť často aj voči deťom. V alkoholických rodinách prichádza tiež k zneužívaniam aj vo forme verbálnej a emocionálnej. Ak by aj žiadna z týchto ťažkostí v alkoholickej rodine nebola, stále zostane aktuálny jeden negatívny dôsledok alkoholizmu na rodinu: alkoholický rodič jednoducho nie je naplno k dispozícii deťom pri ich raste a ľudskej formácii. Deti a manželská partnerka platia za alkoholizmus svojho otca a manžela tým, že s ním jednoducho žijú pod jednou strechou, vysokú cenu. A tak nečudo, že alkoholizmus a ostatné závislosti sú celkom právom nazývané „rodinnými chorobami“, to znamená, že je to choroba nielen jedinca, ktorý je ňou postihnutý, ale celej rodiny, všetkých, ktorí s ním musia žiť pod jednou strechou.

Skôr než prejdeme k dvom formám postihnutia životom s alkoholikom, t. j. spoluzávislosťou a syndrómom dospelého dieťaťa alkoholika, pozrime sa najprv, kedy sa dá pokladať človek za alkoholika. Totiž veľmi často počujeme vetu ako „ja bývam občas aj pod parou, no alkoholikom nie som“.
Kedy sa dá teda človek pokladať za alkoholika? Toto je dôležité vedieť aj pre vás, mladých slobodných ľudí, hlavne dievčatá, pretože mať partnerský vzťah a chystať sa do manželstva s alkoholikom sa rovná takmer samovražde! Toto sa nikdy neodporúča. Nikdy to neskončí dobre. Hoci ten váš fešák sa dušuje, že alkoholikom nie je, a to aj napriek evidentným epizódam opilosti, a že to ste len vy zaťažené predsudkami voči pitiu, predsa vaše oči vás neklamú. Je teda dôležité presne vedieť, kedy sa dá hovoriť už o alkoholizme a kedy treba prípad riešiť radikálne.
Alkoholizmus je chronická, progresívna, život ohrozujúca choroba, na ktorú doteraz nebol nájdený účinný liek. Vážne ohrozuje telesné, duševné, emocionálne a duchovné zdravie a pohodu jedinca a jeho schopnosť robiť slobodné rozhodnutia. Táto choroba môže byť stabilizovaná a liečená, no abstinencia je iba prvým krokom k triezvosti.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.