referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Násilie na školách
Dátum pridania: 18.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: halucinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 199
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 14.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 23m 40s
Pomalé čítanie: 35m 30s
 
Úvod

Čoraz častejšie sa v správach, rádiu či novinách vyskytujú reportáže o násilí v školských a výchovných zariadeniach. Zo začiatku príbehy o dobitých učiteľoch alebo zastrelenej nemčinárke pôsobili v jednotlivých týždenníkoch ako pútavé reklamy, vzrušujúce čítane, senzácie. Časom sa však aspoň časť verejnosti prebudila, uvedomila si, že to čo hlásajú médiá o náraste školského šikanovania a iných formách agresívneho až násilného správania sa žiakov a mládeže, nie je iba scenár pre akýsi nový americký film. Nie je to iba zámorský problém americkej mládeže, ktorý našu krajinu nikdy nedostihne alebo až neskôr, kedy to už nebude naším problémom, ale problémom budúcej generácie. Násilie je zrazu problémom, ktorý sa bezprostredne dotýka mnohých jednotlivcov, detí, mládeže, rodín, známych, blízkych príbuzných.

Práve preto som si pre moju semestrálnu prácu vybrala tému násilia na školách. Chcela by som priblížiť niektoré agresívne formy správania na konkrétnych prípadoch, pokúsila by som aspoň sčasti vypátrať pôvod násilného správania sa človeka. Hlavným jadrom mojej práce bude problém šikanovania, ktorý je podľa môjho názoru v súčasnosti na školách najrozšírenejší. V problematike šikanovania sa pokúsim predostrieť diagnostikovanie tejto deviácie, ktorá prerastá až do kriminálnych foriem, vykresliť agresorov a obete. Nesmieme zabudnúť aj na následky takéhoto správania a samozrejme aspoň stručný postup pedagóga pri zistení tohto druhu násilia. V závere mojej semestrálnej práce by som sa dotkla prevencie proti násiliu na školách.


Definície niektorých pojmov

Pre rozoberanie problému násilia na školách, ako aj iných tém, je dôležité presne si definovať určité pojmy. Pre túto prácu sú dôležité tieto pojmy:

Sociálna deviácia – odchýlka od spoločenských noriem a hodnôt, ktoré si vytvára samotná spoločnosť
Agresor – uskutočňovateľ agresie, útočník, napádajúca strana, okupant
Agresia – priamy alebo nepriamy útok na prekážku, ktorá stojí v ceste pri dosahovaní cieľa, uspokojovaní potreby a pod.
Šikana – vykonávanie práva zámerne, aby boli iní poškodení
Šikanovať – príliš a zámerne preháňať


Konkrétne prípady násilia na školách

Pre správne poznanie, definovanie a nakoniec riešenie problému násilia na školách je porebné pre ilustráciu uviesť niekoľko konkrétnych prípadov zo skutočného školského prostredia. Pomôžme si tu prípadmi, ktoré boli publikované v utorňajšej prílohe Škola a rodina denníka SME zo dňa 6.11.2001:

-rok 1999: 14-ročný chlapec zaškrtil svoju spolužiačku
-september 1997: traja učni v Třebíči zaviedli spolužiakovi násilne do konečníka hadicu z kompresora a potom mu pustili do čriev stlačený vzduch
-január 1996: dvaja chlapci vo veku osem a deväť rokov uniesli v Českej Třebovej 4-mesačné dievčatko s tým, že ho zabijú. Nakoniec však odniesli bábätko na políciu, kde žiadali 10-tisíc korún za jej nájdenie.
-január 1998: 14-ročný študent zranil tehotnú učiteľku nemčiny železnou tyčou
-1998: chovanec výchovného ústavu v Chrastavě ubil kusom dreva 47-ročnú vychovávateľku
v Bratislave žiak strednej školy zastrelil učiteľku nemčiny

Tieto strašné prípady by som ešte doplnila o skúsenosť mojej teraz už 13-ročnej sesternice z jej prvých dní v škole. Spolužiačka z neznámeho dôvodu priložila jej hlavu k záchodovej mise so slovami: „Čuchni si!“ O tejto udalosti som sa dozvedela až od jej mamy pri rozhovore o tejto práci, pričom na mňa sesternica pôsobila akoby sa za to hanbila, dokonca spolužiačku bránila tým, že teraz sú najlepšie kamarátky.


Pôvod agresie a násilia u človeka

Pri čítaní takýchto, či podobných správ sa nám do mysle vtiera otázka: Čo bolo príčinou týchto násilných prejavov? Ako vznikajú tieto formy sociálnej deviácie?
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Ondrejkovič, P. 1995. Úvod do sociológie výchovy. Bratislava: VEDA, 1995, 1.vydanie, Denník SME, príloha: Škola a rodina, 6.11.2001, Pöthe Peter 1996. Dítě v ohrožení. Praha: 6 plus 6, 1996, 1.vydanie, Erb Helmut H. 2000. Násilí ve škole a jak mu čelit. Praha: AMULET, s.r.o., 2000, 1.vydanie, Kolář M. 1997. Skrytý svět šikanování ve školách. Praha: Portál, 1997, 1.vydanie, Říčan P. 1998. Agresivita a šikanovanie medzi deťmi. Bratislava: EDUCATIO, 1998, 1.vydanie, Novák T., Capponi V.1996. Sám proti agresi. Praha: Grada Publishing, 1996, 1.vydanie, Slovník cudzích slov. Bratislava: SPN 1983, 2.vydanie
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.