referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Dejiny Gallaudetovej Univerzity vo Washingtone D.C.
Dátum pridania: 16.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: halucinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 227
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Pre moju semestrálnu prácu som si vybrala spracovať históriu Gallaudetovej univerzity vo Washingtone, pričom som použila informácie zverejnené na internetovej stránke danej inštitúcie.

História Gallaudetovej Univerzity vo Washingtone je výsledkom obetavých ľudí a dynamických udalostí, ktoré sú jedinečné vzhľadom na vzdelanie, prostriedky, výskumy, služby a vedenie špeciálne utvorené na posilnenie života nepočujúcich ľudí na celom svete. Začiatok histórie Gallaudetovej Univerzity je spätý s menom Amos Kendall, Dortmundským vyštudovaným žurnalistom, ktorého politické schopnosti a styky priviedli koncom 20-tych rokov 19. storočia do Washingtonu, D.C. Kendall bol držiteľom niekoľkých pozícií federálneho parlamentu, a medzi nimi, aj ministrom pôšt počas vlády prezidentov Andrewa Jacksona a Martina Van Burena. Neskôr, v jeho stredných rokoch Kendall z politiky odišiel a veľkým podielom investoval do novoobjaveného telegrafu a ako legálny manažér a obchodný partner Samuela F.B. Morsea, sa stal celkom bohatý.

V roku 1856 bol Kendall jedným z mnohých obyvateľov Washingtona, oslovených mužom, ktorý žiadal príspevky na založenie školy pre nepočujúce a slepé deti v tejto oblasti. Tento muž priviedol päť nepočujúcich detí z New Yorku, ku ktorým doplnil niekoľko nepočujúcich a slepých detí spomedzi washingtonského obyvateľstva. Keď sa Kendall dozvedel, že deťom nie je poskytovaná dostatočná starostlivosť, úspešne podal žiadosť na súd a stal sa ich poručníkom. Daroval im časť jeho pozemku na severovýchode Washingtonu, D.C., nazývaného Kendall Green, aby tu pre nich založil školu a taktiež bývanie. Táto škola bola otvorená s dvanástimi nepočujúcimi a šiestimi slepými žiakmi.

V týchto skromných začiatkoch má základ dnešná prestížna univerzita s medzinárodnou dôležitosťou.

1857 Kendall najal Dr. Edwarda Minera Gallaudeta – syna Thomasa Hopkinsa Gallaudeta, zakladateľa prvej školy pre nepočujúcich žiakov v Spojených štátoch – za prvého správcu školy. Gallaudetova hluchá matka Sophia Fowler Gallaudet, ktorá bola vdovou spomínaného T.H. Gallaudeta, sa stala školskou správkyňou.

1860 Legislatíva štátu Maryland umožnila prijatie 30 hlucho – slepých žiakov do inštitútu.

1864 Kongres poveril Kolumbijsku inštitúciu udeliť škole stupeň vysokej školy, tento zákon podpísal Abraham Lincoln. Gallaudet bol vyhlásený za prezidenta vnútorného zväzu a Kendall predsedom správy riaditeľov. Bolo prijatých osem študentov na túto školu v tom čase nesúcu názov: National College for th Deaf and Dumb.

1865 Nový zákon vydaný kongresom spôsobil preradenie deviatich slepých študentov do Marylandskej inštitúcie pre slepých a následné premenovanie inštitútu na: Kolumbijský inštitút pre hluchonemých. Škola sa premenovala na: National Deaf – Mute College.

1866 Melville Ballard sa stal prvým absolventom školy s titulom bakalára. V tom čase školu navštevovalo 25 študentov zo 16 rôznych štátov.

1867 Gallaudet navšívil niekoľko Európskych krajín za účelom študovať ich komunikačné metódy a po návrate zaviedol hodiny nácviku orálnej reči pre študentov vykazujúcich schopnosti v orálnych cvičeniach.

1868 Skupina raditeľov zo 17 tich existujúcich škôl pre hluchonemých z celej krajiny sa stretla v inštitúte na Gallaudetovo pozvanie a prišla ku konečnému vyhláseniu zaradenia rečovej výchovy do štúdia žiakom, u ktorých je predpokladaný úspech.

1869 Kendall umiera. Zvyšná pôda jeho majetku bola predaná inštitúcii.

1880 Alexanderovi Grahamovi Bellovi bol udelený čestný doktorát. Gallaudet a James Denison – nepočujúci riaditeľ oddelenia pre základnú školu – reprezentovali inštitúciu na medzinárodnej úrovni v talinskom Miláne.

1885 Po presťahovaní sa do novej budovy, dostalo oddelenie pre základnú školu nový názov na Kendallovu počesť: the Kendall School.

1887 Skúšobne bolo prijatých šesť žien na vysokú školu. Ďalším rokom sa prijímanie žien stal pravidlom. Bývali na treťom poschodí v dome prezidenta.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.