referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Matka
Dátum pridania: 08.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jozotom
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 687
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Aká matka, taká Katka. Akí sú rodičia, také budú s veľkou pravdepodobnosťou aj ich deti. Fyzický stav rodičov, ich schopnosti, chute, mentálne a mravné sklony sa viac alebo menej prenášajú na ich deti. Čím sú šľachetnejší, čím sú ich duchovné a duševné vlohy i telesné sily lepšie, tým lepšie predpoklady pre život odovzdajú svojim deťom. Ak rozvíjajú to najlepšie, čo v nich je, formujú spoločnosť a povznášajú budúce generácie.

Otcovia a matky musia pochopiť svoju zodpovednosť. Svet je plný nástrah. Láka k sebeckému a zmyselnému životu. Mladí ľudia nedokážu odhaliť skryté nebezpečenstvo a strašný koniec toho, čo sa im zdá byť cestou šťastia. Podliehaním chuti a vášňam si milióny ľudí ničí svoje sily a rúti sa do záhuby. Rodičia nesmú zabudnúť, že ich deti sa s týmto pokušením stretnú. Príprava na víťazný boj proti zlu by sa mala preto začať ešte pred narodením dieťaťa.

Zodpovednosť spočíva zvlášť na matke. Jej krv prináša výživu pre rast a vývin dieťaťa. Matkin duševný a duchovný život ovplyvňuje formovanie mysle a charakteru dieťaťa. Príkladom je Jochebed, hebrejská matka, ktorá mala silnú vieru a nebála sa kráľovského nariadenia.

(Žid 11,23) Ona bola matkou Mojžiša, vysloboditeľa Izraela. Alebo obetavá Anna, žena modlitby. Porodila Samuela, dieťa vychovávané Bohom, ktorý sa stal nepodplatiteľným sudcom a zakladateľom prorockých škôl v Izraeli. Podobne i Alžbeta, príbuzná Márie z Nazareta, sa stala matkou Spasiteľovho predchodcu. 


Striedmosť a sebaovládanie

Z Písma vieme, že budúca mamička má byť zásadová. Keď Pán chcel, aby sa Samson stal vysloboditeľom Izraela, zjavil sa jeho matke „anjel Hospodinov“ a poučil ju o tom, čo nemá robiť i ako zaobchádzať s dieťaťom. Povedal jej: „...nepi vína ani iného opojného nápoja a nejedz nič nečistého“. (Sud 13,7.13.14)

Mnohí rodičia považujú vplyvy, ktoré pôsobia na dieťa pred narodením, za nepodstatné. Boží názor je však iný. Posolstvo, dvakrát slávnostne zvestované Božím anjelom, dokazuje, že o tom máme veľmi vážne rozmýšľať. Slovami k židovskej matke sa Boh prihovára všetkým matkám. Anjel povedal: „Nech sa chráni všetkého, čo som jej spomínal.“

Matkine sklony a nálady ovplyvňujú dieťa. Musí byť zásadová v stravovaní a ovládať svoje emócie. Ak chce splniť Boží zámer, ktorý s ňou Boh má, keď jej dáva dieťa, musí sa niečoho zriecť a niečomu vzdorovať. Ak je pred narodením svojho dieťaťa nestriedma, sebecká, netrpezlivá a náročná, (372) odrazí sa to i v povahe jej dieťaťa. Mnoho detí tak dostane do dedičstva takmer neprekonateľné sklony k zlému. Ak však matka stále dbá na správne zásady, je striedma, skromná, láskavá, jemná a nesebecká, môže svojmu dieťaťu odovzdať tieto cenné vlastnosti. Zákaz piť víno pre budúce matky je úplne jednoznačný. Každá kvapka alkoholu, ktorú vypije, aby uspokojila chuť, ohrozuje telesné, duševné i duchovné zdravie jej dieťaťa. Je to hriech proti Stvoriteľovi.

Niektorí radia vyhovieť každému želaniu budúcej matky. Ak má chuť na nejaké jedlo, hoci nezdravé, nech si ho s čistým svedomím dá. Nie je to však dobrá rada. V žiadnom prípade však nesmie zanedbávať svoje telesné potreby. V svojich rukách má dva životy. Jej priania máme preto láskavo rešpektovať a jej potreby štedro napĺňať. V strave (264) a ostatných oblastiach sa však musí vyhýbať všetkému, čo oslabuje telesnú alebo duševnú silu. Boží príkaz ju zaväzuje ovládať sa.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.