referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Utorok, 25. februára 2020
Ako sa ľahko učiť
Dátum pridania: 30.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Miselina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 167
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 9m 40s
Pomalé čítanie: 14m 30s
 

Rýchle čítanie
V škole nás síce učili čítať, ale málokto vie čítať dobre. Strávite hodiny a hodiny nad odbornou knihou a potom aj tak neviete o čom bola. Keď musíte toho prečítať skutočne veľa za pomerne krátky čas, oceníte techniku rýchleho čítania. Chvíľu trvá, kým si na ňu zvyknete, ale ak si ju osvojíte, úspech máte zaručený.
Ako postupovať:

 • uvedomnte si, že nemusíte prečítať všetko v texte, aby ste všetkému porozumeli
 • určite si, čo si chcete z daného textu odniesť
 • čítajte všetko- reklamy, časopisy, názva obchodov, ...
 • prestante si predstavovať, ako znejú slová, nečítakte nahlas, šeptom, ani pohybom pier
 • čítajte obsah a niektoré pasže vynechajte
 • na začiatku každého odstavca sa rozhodnite, či ho budete čítať
 • majte pri sebe zápisník, do ktorého si píšte heslovito poznámky očíslované podľa strán
 • trénujte si pamäť

Problém môže niekedy nastať v nesústredenosti. Uvedomujte si preto, že ak text naštudujete teraz, budete mať neskôr voľno. Zároveň to nepreháňajte, lebo mozog sa jednoducho prestane sústrediť. Začínajte po malých krokoch a vytrvalo postupujte ďalej.

Rýchle čítanie vyžaduje vytrvalý tréning. Nájdite si preto pokojné obdobie, aby ste sa ho začali učiť. Obetujtete pravdepodobne hodiny na dosiahnutie malých úspechov.

Schopnosť čítať rýchlo sa sáva trvalou. Ak si raz určíte systém, podľa ktorého budete postupovať, budete čítať rýchlo stále. Stane sa to akýmsi zvykom. Už sa nebudete musieť toľko sústrediť. Súčasne sa može zmeniť aj váš celkový prístup k učeniu. Budete si vedomý čo môžete vypustiť a čomu sa venovať do hĺbky. Opakovane sa stretnete s informáciami. Budete si ich ľahšie a hlavne dlhšie pamätať a získate celkový rozhľad.
Keďže technika rýchleho čítania je tak náročná, záujemcom odporúčam knihu od Wolfganga Zilkeho Jak číst rychleji a lépe.


"Čas je tým najcennejším zo všetkého a plytvanie časom je najväčším mrhaním vôbec."(Benjamin Franklin)

Alternatívne metódy

Patria sem:

 • učenie sa v spánku
 • učenie sa "preťažením"
 • učenie sa vyučovaím

Učenie sa v spánku

Znie to pekne. Táto metóda funguje. Zakladá sa na zmenách hladín, v ktorých pracuje mozog počas spánku. Pre jej hlbšie preskúmanie odporúčam literatúru s témou hladiny alfa.

Podstatou učenia sa v spánku je, že si učebný text nahráte na kazetu a niekoľko dní ju počúvate v spánku. Táto metóda si vyžaduje určitý tréning. Preto sa ju nesnažte prvýkrát použiť, keď máte tesne pred skúškou. Funguje, len ak ste úplne uvoľnený a neočakávate prílišný úspech.

Pred samotným textom, ktorý sa chcete naučiť nahrajte na magnetofónovú pásku zhruba 20 minútovú odmlku. Tá slúži k uvoľneniu a navodeniu spánku. Zároveň pripravuje mozog na prijímanie informácií. Zo začiatku nahovorte maximálne tri desať minútová pasáže. Postupom času môžete čas učenia individuálne zvyšovať. Text si prehrávajte tri noci po sebe. Týmto spôsobom si text určite uložíte v pamäti.

Učnie v spánku je účinnejšie, ak sa kombinuje s učením tensne pred spaním. Dôležité je občas do textu nahovotiť pár motivačných viet tak, aby ste skutočne mali pocit, že daný problém zvládnete.

 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.