referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Piatok, 2. decembra 2022
Demokracia, morálka, právo a mladá generácia
Dátum pridania: 26.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lorrita
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 880
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 7.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 13m 0s
Pomalé čítanie: 19m 30s
 
1.Úvod

Morálku treba chápať ako jednu z najstarších foriem života v spoločnosti zasahujúcu všetky oblasti činnosti človeka. Spolu s politikou a právom predstavujú regulátory správania sa ľudí. Na rozdiel od týchto však morálka však morálka reguluje tzv. priame medziľudské vzťahy. Morálka (na rozdiel napr. od vedy alebo náboženstva) si vyjadruje spôsob osvojenia si sveta v normách, hodnotách, príkazoch či zákazoch. Od morálky je odvodená mravná výchova, ktorá sa zaoberá praktickou aplikáciou morálky pri výchove, kde je využívaný súbor hodnôt, ktoré sú v danom okamihu akceptované spoločnosťou. Takáto morálna výchova je pre človeka ako aj pre celú spoločnosť veľmi dôležitá. Najdôležitejšie je začať už v mladom veku aby si človek postupne uvedomoval a osvojoval správne morálne názory, bol o nich presvedčený a nenechal sa nikým negatívne ovplyvniť. Ak sa tento krok pri výchove vynechá alebo zanedbá, môže to mať pre človeka alebo neskôr aj pre celú spoločnosť zlé následky.

2. Demokracia

Slovensko je mladou demokratickou krajinou, ktorá v minulosti ako súčasť Rakúsko-Uhorska a neskôr Československa prešla zložitým vývojom. Dnešná situácia je však ovplyvnená najmä poslednými päťdesiatimi rokmi, z ktorých štyridsať Slovensko prežilo pod vládou jedného režimu. Ak máme hovoriť o dnešnej situácii alebo ju dokonca hodnotiť, nesmieme zabúdať na okolnosti, ktoré jej predchádzali a zapríčinili ju. Tragédiou komunistického režimu bolo, že namiesto toho, aby trestal skutočné zločiny, zameriaval sa na prenasledovanie svojich politických odporcov, teda prenasledoval nevinných ľudí. To neznamená, že za komunistickej éry sa skutočné zločiny netrestali, alebo že súdy vynášali len samé klamné a nepravdivé výroky, ale komunizmus ako režim naučil ľudí klamať, podvádzať a hlavne sa pretvarovať.

Komunizmus pokazil mnohým ľuďom charakter skoro tak ako teraz charakter ľuďom ničia peniaze a moc. Za tých štyridsať rokov sa mnohí ľudia naučili nehovoriť nahlas svoje skutočné presvedčenie, veď im to vlastne ani nebolo dovolené. Ľudia museli mnohokrát kvôli postupu v práci vstúpiť do strany, tu sa museli predbiehať v citovaní bezduchých komunistických fráz, aj keď s nimi väčšinou vo svojom vnútri nesúhlasili.

Myslím, že toto zanechalo stopu na našich ľuďoch až po dnešné dni, mnohí mladí ľudia ani dnes nechápu, čo je to skutočná demokracia - mnohí nepoznajú svoje práva, ale ani svoje povinnosti. Veľa ľudí považuje napríklad úplatok za niečo úplne normálne - ako prostriedok pre dosiahnutie svojich cieľov. Časť občanov u nás, keď vidí dostávať úplatky ostatných vo svojom okolí, si pomyslí: „keď môžu oni, tak prečo nie aj ja?“. A potom dochádza k tomu, že mnohí bezcharakterní úradníci už čakajú občana s „nastrčenou dlaňou“, inými slovami, už vopred dávajú najavo, že príslušná záležitosť sa bude dať ľahšie vybaviť, ak bude priložená obálka s patričnou sumou. Najhoršie na tom je, že takéto služby čaká v poslednej dobe čím ďalej tým viac ľudí a to nie len úradníci. Mnohí mladí študenti očakávajú od rodičov pomoc v škole nejakou tou obálkou. Veď je to jednoduchšie, ako sa niečo naučiť. A niektorí rodičia ich v tom podporujú, lebo chcú, aby ich dieťa vyštudovalo a malo sa v živote čo najlepšie... Ale neuvedomujú si, že úplatky sú protizákonné, a tým dávajú mladému človeku zlý príklad v jeho budúcom myslení a konaní. Rast korupcie sa za posledné obdobie neuveritelne zvýšil.

Štyridsať rokov urobilo svoje, len čo je pravda, no potom prišlo ďalšie obdobie, ktoré z hľadiska morálky toho tiež veľa neprinieslo. Skôr naopak. Keď sme sa otvorili Západu, otvorili sme sa mu rýchlo a ľahko, čo umožnilo príliv najmä tých vecí, ktoré sme najmenej čakali: drogy, sekty a kulty, mafia... Nuž, aj demokraciu treba vedieť žiť, nielen sa do nej hrnúť. Nové vplyvy sa u nás zakorenili veľmi rýchlo. Tak sme začali žiť po novom. Prišla nezamestnanosť, inflácia, ekonomické problémy, podsvetie, ktoré neprestáva vyčíňať. A veľký dopad to malo aj na mladú generáciu, ktorá sa takému životu rýchlo prispôsobila.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.