referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Využitie rozprávky v 1. ročníku ZŠ
Dátum pridania: 22.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lunka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 970
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 

Prváci v rozprávke

Tento projekt je zameraný na poznávanie klasických rozprávok, rozvíjanie reči,slovnej zásoby, komunikácie a fantázie. Využíva sa prirodzená schopnosť detí vžiť sa do rozprávkového deja a postáv prostredníctvom hry a improvizovaného znázorňovania.

Východiskom je poznanie základného deja stvárňovanej rozprávky.

Deti v 1. triede majú už určitú zásobu osvojených rozprávok. Niektoré poznajú z materskej školy, s inými sa oboznámili v triede,doma z videa, televízie, knižiek. Málo je využitý rozhlas a zvukové nahrávky. Vyplýva to aj z toho, že deti viac vnímajú zrakom. Sluchové vnímanie vyžaduje väčšiu sústredenosť a špecifické podmienky.

Po konzultácii so žiakmi sme do akcie vybrali tieto rozprávky:

Soľ nad zlato

Snehulienka a sedem trpaslíkov

Janko Hraško

Perníková chalúpka

O kohútikovi a sliepočke

Princ Bajaja

Žiaci budú vťahovaní do deja jednotlivých rozprávok pomocou hier a súťaží. Využije sa ich vzťah k deju alebo postavám. Dôležitá je motivácia a vzájomné prepojenie činností. Ich rozmanitosť by mala podnietiť k aktivite všetky prítomné deti. Aktivačným stimulom by boli okamžité odmeny, postup do ďalšej súťaže alebo kupóniky, ktoré by si mohli vymeniť za nejaké odmeny po skomčení súťaží,  žartovné rozprávkové predmety, nejaký vlastný výtvor.

Realizácia rozprávky Soľ nad zlato -deň otvorených dverí

Ja vystupujem ako Šasko-animátor, mám primerané oblečenie podľa rozprávkovej fantázie. Trieda je dekorovaná a rozčlenená na jednotlivé prostredia. Pred tabuľou je kráľovská časť, pri stene je les a chalúpka, pri okne je priestor na súťaže, vzadu sú diváci a deti. Vopred určím jasné pokyny na správanie.

Rozprávky sú znázornené obrázkami - využívam omaľovánky, ktoré zväčším a vyfarbím. K niektorým častiam prečítam úryvky z textu. K jednotlivým súťažiam dávam deťom rekvizity alebo symbolické označenie postavy - šatka, zásterka ,koruna na hlavu,...

Snažím sa zapojiť všetky deti. V tejto rozprávke dostanú deti vystrihnutú papierovú korunu a za každú splnenú úlohu si na ňu môžu nalepiť pekný tvar z farebných samolepiacich papierov. Na konci hodiny si dajú koruny na hlavu a spolu vidíme, ako sa komu podarilo tú svoju vyzdobiť - aký bol aktívny.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.