referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dobromila
Štvrtok, 28. októbra 2021
Školský systém v Thajsku
Dátum pridania: 30.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Yfka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 861
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 
1. O Thajsku

Thajsko – Thajské kráľovstvo
Štátne zriadenie : konštitučná monarchia
Hlavné mesto: Bangkok
Rozloha: 513 115 km2
Počet obyvateľov: 63,6 mil.
Hlava štátu: kráľ Ráma IX.
Jazyk: Thajčina (úradný), angličtina
Náboženstvo: budhisti (95%), moslimovia (5%)
Členené na provincie.
Mena: 1 baht – 100 satangov

Poznajú tu tri ročné obdobia – chladné, horúce a monzúnové, všetky sú ale teplé. Priemerné teploty v chladnom období (november-február) dosahujú 26°C, v horúcom období (február-máj) cca. 36°C. V monzúnovom období panuje horko a veľké vlhko, v tomto období spadne až 1500 mm zrážok a priemerná teplota je 32°C.
Poľnohospodárstvo prevláda nad priemyslom. Je založené na 4 zložkách: ryži, kaučuku, cíne a týkovom dreve. Na úrodných zavlažovaných nížinách sa nachádzajú ryžové polia. Na juhu na miestach, kde kedysi rástol prales, sú dnes kaučukovníkové plantáže. V dôsledku veľkého úbytku lesov bol však výrub zakázaný. Pestuje sa aj cukrová trstina, bavlna, káva, sója, tropické ovocie(ananás), vyniká najmä ľahký priemysel, elektronika a textilný priemysel vďaka lacnej pracovnej sile. V Thajsku je dobre rozvinutý cestovný ruch. Odvrátenou stránkou Thajska je neprehliadnuteľná chudoba. Mnohé rodiny posielajú svoje ešte neodrastené deti, aby predávali svoje telo na uliciach hlavného mesta alebo pracovali vo fabrikách na výrobu erotických predmetov. Ďalším problémom sú drogy (zlatý trojuholník), za ktorý je ale v Thajsku trest smrti. Napriek tomu sa v džungli na severe krajiny pestuje mak, z ktorého sa vyrába ópium a heroín.

2. Thajské školstvo

V skorých dňoch thajskej histórie, vzdelávanie bolo primárne zabezpečované náboženskými a kráľovskými inštitúciami. Budhistický mnísi dávali základné vzdelanie chlapcom v triedach pozostávajúcich z kláštorných zložiek, kým deti z kráľovskej domácnosti a zo šľachtických rodín boli vzdelávané na to, aby slúžili dvoru a vláde v provinciách. Počas vlády kráľa Rama V. (1868 – 1910) bolo zvýšené povedomie potrebnosti vzdelania ľudí pre personál rastúceho úradníctva. Ako výsledok, thajský školský systém bol modernizovaný a stal sa viac prístupným verejnosti. Tento začiatok v roku 1898 súvisel so Vzdelávacím vyhlásením – proklamáciou (Education Proclamation), ktorá bola silne ovplyvnená Britským systémom a v ktorej boli dohodnuté dva vzdelávacie smery: teoretický (vedecký) a odborný (učňovský, profesionálny).

V súčasnosti sú za rozvoj vzdelávacieho systému v Thajsku zodpovedné 3 vládne inštitúcie: Národná vzdelávacia komisia, ministerstvo školstva a ministerstvo univerzitných vecí (záležitostí).
Ministerstvo školstva je zodpovedné za poskytovanie predškolského vzdelávania, primárne vzdelávanie, stredoškolské vzdelávanie, vzdelávanie učiteľov, odborné a technické vzdelávanie a učebné osnovy. Ministerstvo školstva zohráva najdôležitejšiu úlohu pri vzdelávaní detí v Thajsku.
Národná vzdelávacia komisia je zodpovedná za vzdelávaciu politiku, plánovanie a výskum.
Ministerstvo univerzitných záležitosti spravuje štátne univerzity.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.