referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matúš
Utorok, 21. septembra 2021
Detektívka v Medovníkovom domčeku - školská knižnica
Dátum pridania: 30.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lunka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 281
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
DETEKTÍVKA V MEDOVNÍKOVOM DOMČEKU

Cieľ :
Zábavnými formami práce a zážitkovým učením podporiť u detí dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.

Motivácia:
Prostredníctvom slovenskej ľudovej rozprávky O perníkovej chalúpke získať deti pre prácu s textom, naučiť sa používať knihu ako zdroj informácií, cielene vyhľadávať knihy podľa obsahu, orientovať sa v školskej knižnici, poznať ponuku kníh a ich využitie. Hľadať, pátrať ako detektív.
Táto rozprávka je zaujímavá tým, že deti, ktoré boli potrestané za svoju neposlušnosť, museli sa samy zachrániť vlastným dôvtipom.

Organizácia akcie:
Trieda pri knižnici je stvárnená ako rozprávkový les, ktorým blúdia Janko a Marienka /dvaja súťažiaci podľa toho, kto s kým chce./ Na jednotlivých stanovištiach majú rôzne detektívne úlohy, za splnenie ktorých dostanú časť obrázka s motívom rozprávky. Keď získajú všetky časti, zostavia celý obrázok a nalepia si ich. Pri každom stanovišti je zodpovedná osoba, učiteľka, môže byť oblečená v primeranom rozprávkovom kostýme. Poradie stanovíšť si vyberajú ľubovoľne. Pri plnení úloh deti využívajú pripravené knihy. Posledná úloha je v knižnici, / medovníkovom domčeku /. Keď je obrázok zložený, ježibaba / Knižná Vedma / obdarí súťažiacich diplomom Knižného detektíva.
V triede sú medzi jednotlivými stanovišťami aj rôzne hry/rozprávkové, abecedové, pexeso, slabikové skladačky, jazykolamy, obrázkové hlavolamy k danej téme, bábkové divadielko... .../
Je aj pohostenie z upečených medovníčkov./ krúžok Šikovné gazdinky/

Úlohy:
Tématicky vychádzajú z rozprávky, ich náročnosť závisí od veku detí, využívajú sa možnosti školskej knižnice. Pre hravé formy sú dobre využiteľné mnohé detské časopisy. Deti, ktoré ešte nevedia čítať, riešia úlohy ústne, kreslením, vyhľadaním vhodnej knihy podľa ilustrácií, môžu sa zúčastniť hier.


1.stanovište

Janko a Marienka sú s otcom v hore. Neposlúchnu ho a zatúlajú sa.
Deti majú povedať podobný príbeh alebo rozprávku ako deti neposlúchli rodičov. Môžu využiť pripravené knihy, prečítať vetu, krátky úryvok, priamu reč nejakej postavy, komentovať ilustráciu. Prečítať dialóg, dať aj pozitívny príklad.

2.stanovište

Blúdenie po lese.
V lese žijú rôzne zvieratá. Úloha spočíva v dopĺňaní textu o zvieratách. Namiesto pripravených slov sú nápovedné obrázky. Rozvíja sa čítanie textu s pochopením a slovná zásoba. Z pripravených kníh vybrať také, ktoré poskytnú presné informácie o živočíchoch. Orientovať sa vo vyhľadávaní pomocou obsahu alebo iných systémov.

3.stanovište

Deti sú hladné
Les je prirodzeným prostredím rastlín a húb... Ktoré huby nesmú zbierať? Podľa obrázkov a textov treba určiť rôzne huby využiť encyklopédiu, atlas húb. Určiť jedlé plody z lesa. Nájsť a prečítať recept z kuchárskej knihy s využitím týchto plodov alebo iných druhov ovocia.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.