referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viera
Streda, 5. októbra 2022
Korunovačné slávnosti
Dátum pridania: 27.11.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kikinaj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 615
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 

Sociálna antropológia
Korunovačné slávnosti

Erika Jalkóczyová
UMS 1 ročník
2007

Bratislava v skratke : Juho – zapadné Slovensko
Bratislava patrí medzi najmladšie hlavné mestá Európy. Napriek tomu je to mesto s bohatou históriou slobodného kráľovského korunovačného mesta, v čase keď sa nazývala Prešporkom.

Poloha priamo v srdci Európy, na brehu rieky Dunaj, ju už od začiatku predurčila stať sa významnou križovatkou obchodných ciest a miestom stretávania sa mnohých kultúr. Či už to boli obchodné cesty, ktoré sa tu križovali alebo blízkosť Dunaja, mnohí ktorí Bratislavou prechádzali sa v nej zastavili a pobudli určitý čas. V Bratislave žilo množstvo národov a národností. Hovorí sa, že každý správny Prešporák rozpráva 4 jazykmi : slovensky, nemecky, maďarsky a mišmaš.
Mix kultúr a národov, ktorý v Bratislave žil nezanechal stopy len v jazyku ale aj vo zvykoch, kuchyni a životnom štýle. Rovnako ako Viedenčania i Bratislavčania sa radi prechádzajú po svojom centre. Bratislavčania túto časť mesta prezývajú Korzo. Korzo, ktoré vedie od Michalskej veže až k Dunaju, je miestom kde sa stretávajú ľudia bez ohľadu na vek a popíjajú obľúbenú kávu.
Bratislava zažila počas svojej dlhej histórie obdobia rozkvetu i úpadku. Za zlaté obdobie sa považuje obdobie vlády Márie Terézie. Táto panovníčka bola za uhorskú kráľovnú korunovaná práve v katedrále sv. Martina v Bratislave.
Dnes Bratislava opäť zažíva svoj veľký boom. Bratislava je politickým, obchodným a vzdelanostným centrom Slovenska.
Prichádza do nej množstvo turistov, businessmanov, investorov, ktorých láka tajomstvo starého a nepoznaného mesta ako aj živá atmosféra, ktorú jej vdychujú predovšetkým mladí ľudia, ktorí v nej žijú.
Návštevníci vravia, že mesto má uvoľnenú, akoby stredomorskú atmosféru. Bratislava je prímorské mesto bez mora.

Typickým Bratislavským nedeľným jedlom je: slepačia polievka – vývar, hovädzia polievka – vývar, bravčová polievka – vývar, domáce slíže, alebo "strúhanka" či po mojom povedané "čusky" v troj obale ( muka, vajce, strúhanka ) obalené rezne, alebo kura, zemiaky, ryža, zemiakový šalát, uhorkový šalát.

Musím povedať, že niečo špecifické pre Bratislavu napísať bol pre mňa problém. Bratislava je veľké mesto s rôznymi kultúrami a zvyklosťami, máloktoré sú aj v Bratislave zaužívané.
Podľa môjho názoru je Bratislava takým mestom kam si ľudia chodia oddýchnuť od zvykov a práve preto sa tu skoro žiadny neudržal alebo nie je o ňom známe, že je Bratislavský.

Korunovačné slávnosti
Vybrala som si ich lebo sú najšpecifickejšie pre Bratislavu a juhozápadný kraj. Sú aj najatraktívnejšie.
Autentickou korunováciou v katedrále sv. Martina sa Bratislava vracia do obdobia, keď bola svedkom 19 korunovácií uhorských kráľov a kráľovien a stala sa na takmer 250 rokov hlavným mestom Uhorska. Staré Mesto tieto slávnosti obnovilo pri príležitosti 440. výročia v roku 2003. V Prešporku, teda súčasnej Bratislave bolo od 8. septembra 1563 za 267 rokov korunovaných 10 kráľov, jedna kráľovná a osem manželiek kráľov.
Korunu na hlavu kráľa dával zvyčajne najvyšší cirkevný hodnostár krajiny, ktorý zastupoval rímskeho pápeža. Po korunovaní v dóme, po pasovaní rytierov Zlatej ostrohy v Kostole Panny Márie pri kláštore františkánov, po zložení prísahy pred Michalskou bránou a po akte na korunovačnom kopčeku bola v slávnostnej sieni hradu pripravená korunovačná hostina. Vo vedľajších sieňach hradného paláca bola pripravená hostina na siedmich stoloch. Pre ľud na uliciach upiekli na ražňoch šesť volov a na pitie pripravili šesťdesiat okovov vína. Niektorých ušliapali alebo aj zabili. Medzi ľudí v uliciach rozhadzovali peniaze a pamätné žetóny. Súčasťou korunovačnej slávnosti boli opäť rytierske turnaje a ohňostroje. Na Dunaji sa uskutočnila aj hraná námorná bitka.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.