referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Osobnosť učiteľa
Dátum pridania: 30.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kukulienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 838
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 17m 30s
Pomalé čítanie: 26m 15s
 
OSOBNOSŤ PEDAGÓGA

Na osobnosť učiteľa sa dá aplikovať všeobecná definícia osobnosti, ktorá znie : „Osobnosť je systém regulujúci vzťahy človek-svet“.Tzn.,že narúšanie regulácie osobnosti buď osobnosťou z vnútorných zdrojov (inštinkty, hlúposť, pudy...) alebo vonkajších zdrojov (sociálny tlak, vedúci, kultúra...) vedie k neplneniu si rozvojových funkcií osobnosti, čo je dôležité pre osobnosť učiteľa pri jeho práci. Učiteľ pracuje s najcennejšou hodnotou, ktorá sa ma tejto planéte nachádza, s hodnotou, od ktorej závisí naša budúcnosť – budúcnosť smerujúca ku skaze alebo harmónii, k deštrukcii alebo tvorivosti. Hovorí sa že :“Aký učiteľ, taká škola, aký učiteľ taký žiak“, ale v praxi sa pre učiteľa urobilo veľmi málo alebo nič. Ani jedna z reforiem školstva sa podstatne nedotkla platov učiteľov, ktoré stále zaostávajú za priemernými platmi v našom národnom hospodárstve.
Je čas, keď treba skutočne, nielen na papieri, robiť niečo pre učiteľa, v mene učiteľa, v mene jeho osobnosti a jej zdokonaľovania. Treba radikálne zlepšiť podmienky jeho práce, aby mohol skutočne profesionálne realizovať svoje poslanie na úrovni najnovších svetových poznatkov z oblasti výchovy, vzdelávania, sebarozvoja, rozvoja osobnosti detí a mládeže.
Učitelia a výchovní pracovníci tvoria jednu z najpočetnejších skupín inteligencie. Títo pracovníci rozhodujúcim spôsobom ovplyňujú vývoj školstva výchovy a vzdelávania ako súčasť našej spoločnosti. O tom, že vzdelanostná a kvalifikačná úroveň obyvateľstva sa stáva rozhodujúcim faktorom ďalšieho rozvoja, nemožno už pochybovať. „Bohatstvo národov, ktoré záviselo od pôdy, práce a kapitálu počas poľnohospodárskej a priemyselnej éry, záviselo od prírodných zdrojov, akumulácie peňazí a dokonca od zbrojenia, bude v budúcnosti závisieť od informácií, poznatkov a inteligencie.Význam učiteľovej práce teda ďaleko prevyšuje hranice školy, rezortu a odvetvia a zasahuje do všetkých oblastí života spoločnosti. Avšak spoločenskému významu práce učiteľa u nás zďaleka nezodpovedá jeho spoločenské postavenie a prestíž jeho povolania.
Strata tejto prestíže je tiež spôsobená tým, že učitelia ako celok nedostatočne plnia svoju spoločenskú rolu, nepochopiac očakávania, ktorými spoločnosť ako celok vystupuje voči učiteľovi. Spoločnosť očakáva od učiteľa vysokú odbornú úroveň, profesionálnu kompetenciu a ľudské a morálne kvality, ktoré nie sú celkom bežné v ostatnej populácii.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.