referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Historický pohľad na vysoké školy
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MgrBcRia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 807
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 6.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 11m 0s
Pomalé čítanie: 16m 30s
 
Téma: Historický pohľad na vysoké školy

Obsah
I. Základná charakteristika obdobia - stredoveku 12-16 storočie
II. Chronologický prehľad zakladania univerzít v Európe
III. Prehľad vysokých škôl na Slovensku v tomto školskom roku
IV. Trnavská univerzita vznik a súčasnosť
V. Záver
VI. Zoznam použitej literatúry

I. Základná charakteristika obdobia

Rozvojom remesiel vznikali remeselnícke dielne, ktoré sa sústreďovali do trhových osád. Z nich sa postupne vyvinuli stredoveké mestá.
Prvé stredoveké mestá vznikali v Taliansku a Byzantskej ríši. V západnej Európe to bolo v 11. storočí. V ostatnej Európe vznikali mestá až v 12. a 13. storočí. Remeselníci a obchodníci, ktorí bohatli svojou prácou a podnikavosťou, sa nezaobišli bez znalosti písma, čítania a počítania. Kláštorné školy už nestačili, a preto sa zriaďovali mestské školy. Aby sa zvýšila vzdelanosť, zakladali sa prvé vysoké školy – univerzity.

Najstaršie univerzity vznikli v Taliansku, Anglicku, vo Francúzsku a v Španielsku. Medzi najstaršie a najvychýrenejšie patrili univerzity v Bologni a v Paríži. Mali vlastné organizačné modely, ktoré sa stali vzorom pre mnoho iných univerzít, založených na konci stredoveku, napríklad v Prahe a v Krakove.
Prvá univerzita v strednej Európe bola založená v Prahe. Univerzity sa delili na oddelenia – fakulty. Na čele univerzity bol volený rektor, na čele každej fakulty jej správca – dekan.

Prednášalo sa po latinsky, takže sa tu mohli vzdelávať študenti z rôznych krajín. Na univerzite sa vzdelávali učitelia – bakalári, kňazi, lekári, a právnici. Výučba na stredovekých univerzitách mala zväčša ústnu formu. Študenti, okrem medikov, boli väčšinou príslušníkmi duchovného stavu, laici začali študovať na univerzitách až po roku 1500.
Matej Korvín zriaďoval školy, v Bratislave založil v 2. polovici 15 storočia v roku 1465 prvú Vysokú školu - univerzitu - Academiu Istropolitanu.

Vznik academie súvisí s ekonomickým a politickým rozvojom krajiny v 15. storočí. Bratislavská univerzita, ktorá bola jedinou vysokou školou v Uhorsku mala tieto fakulty: lekársku, právnickú a teologickú. Zanikla po smrti svojho zakladateľa Mateja Korvína v rokoch 1490-1491. Po jej zániku slovenskí študenti opäť navštevovali univerzity v Prahe a v Krakove.

Veľkým prínosom pre školstvo bolo pôsobenie v rokoch 1592-1670 učiteľa Jána Amosa Komenského, ktorý hoci nebol slovák, vplýval aj na náš výchovný systém. Komenský zaviedol poriadok do školskej organizácie. On prvý zaviedol formu vyučovacej hodiny. Vo svojich pedagogických spisoch žiadal, aby sa vyučovalo v materinskom jazyku. Dodnes sa v školách na celom svete učí aj podľa jeho zásad. V mnohých krajinách zriaďoval nové moderné školy. Preto ho nazývame učiteľom národov.

II. Chronologický prehľad zakladania univerzít v Európe

Rok založenia:
Bolonská univerzita v Taliansku - 1158
Oxfordská univerzita v Anglicku - 1168
Sorbonna v Paríži vo Francúzsku - 1206
Cambridská univerzita v Anglicku - 1209
Univerzita v Salamance - 1218
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Hotár, V. a kol.: Pedagogická encyklopédia 1-2. Bratislava, Veda SAV 1985 , Říman, J. a kol.: Malá Československá encyklopedie 1-6. Praha, ČSAV 1985 , Skladaný, M. a kol. : Dejepis / 6. Bratislava, SPN 1990, Kollárová, E: Pred štartom na vysokú školu. Bratislava, Infopres 2002
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.