referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anežka
Sobota, 2. marca 2024
Rušivé správanie
Dátum pridania: 11.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Urickova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 197
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Predmet: Sociálna psychológia
Téma: Rušivé správanie

Budem sa vám snažiť priblížiť ako vytvárať efektívne stratégie riešiace jednotlivé prípady, ako aj vzorec rušivého správania.
Konkrétne: 1, rozprávanie, 2, skákanie do reči, 3, predvádzanie sa, 4, všeobecná nezdvorilosť, 5, neupratanie si po sebe, 6, vandalizmus, 7, násilné chovanie sa voči spolužiakom, 8, násilné chovanie sa voči učiteľom.
Rušivé správanie:
Žiaci, ktorí sa odmietajú učiť, správajú sa nerušivým nespolupracovným spôsobom nesú následky svojho rozhodnutia, no žiaci, ktorí vyrušujú tiež porušujú právo ostatných žiakov učiť sa. Ja vám teraz uvediem nejaké priklady ako môžeme riešiť takéto rušivé správanie žiakov.

1, RUŠIVÉ ROZPRÁVANIE

- nie je to to isté čo skákanie do reči.
Napr. hodina nemeckého jazyka, žiaci prekladajú. Veľa žiakov sa ale hrá, tak učiteľ im to dáva na DU, alebo počas svojho voľného času.
2, na prednáške – efekt stíšenia hlasu
3, dve najlepšie kamarátky. Učiteľ nechce ich vzťah odsudziť, no oni stále vyrušujú ( píšu si listy). Učiteľ formuje 3 alternatívy:
A, učiteľ im povie o probléme, a ak ich pristihne pri rozprávaní sa, dá znamenie aby opustili triedu a dokončili svoj rozhovor na chodbe.
B, učiteľ kombinuje tiché a voľné činnosti na hodine v triede. Účasť na voľných činnostiach bude závislé na tom, či sa všetci žiaci v tichosti a aktívne zúčastnia predchádzajúcej tichej činnosti. Čas premarený počas tichej činnosti kvôli rušivému rozprávaniu bude nahradený z času vymedzeného pre voľnu činnosť.
C, stopky – po škole2, SKÁKANIE DO REČI

Žiaci si často myslia, že postupy a schopnosť premýšľať učiteľa nezaujímajú. Naučili sa myslieť si, že sú neustále skúšaní. Vtedy (Staňa) cítila, že keď pohotovo vyskočí so správnou odpoveďou, ujme sa príležitosti predviesť svoje znalosti a môže tak buď získať Lenkino kamarátstvo, preto lebo jej pomohla, alebo ju tromfnúť v súťaži o to, kto vie odpoveď.
Napr. Učiteľ sa opýta Lenky akým číslom musí vynásobiť číslo 7, aby dostala výsledok 42. Lenka: Hm, moment, myslím .. Stáňa jej skočila do reči: 6, lebo 42 :7=6. Lenke sa uľavilo, Stáňa sa usmieva a učiteľ je sklamaný lebo jeho stratégia, v ktorej chcel Lenku priviesť k deduktívnemu mysleniu bola zmarená. Stáňa pripravila Lenku o možnosť niečo sa naučiť.
Prikl. 2: Učiteľ mal problém s jedným žiakom a rozhodol sa niečo robiť. Pokúsi sa vyskúšať pravidlo „vyhasínania“. Najskôr chce zistiť čo Miloš má z toho keď vyrušuje.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.