referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Pondelok, 29. mája 2023
Právny systém: Rodinné právo
Dátum pridania: 26.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: acromion
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 760
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 11m 20s
Pomalé čítanie: 17m 0s
 
ÚVOD
Už v najstarších kultúrach a v prvých civilizáciách museli platiť a aj platili určité pravidlá, poriadky a určitý právny systém, aby v živote ľudí nenastal chaos a zmätok. Tieto pravidlá najskôr vyplývali z tradície a zásad. Neskôr začali ľudia vytvárať úplne nové pravidlá, začali ich zapisovať a zhromažďovať do kníh. V spoločnosti ľudskej sa pomaly zaužívali a postupne si získali i určitý rešpekt a dôstojnosť. Začína vznikať Právo.

Momentálne si ani neviem predstaviť, ako by to na tom našom svete teraz dopadlo, keby sme len na pár dní zrušili všetky zákony, pravidlá a nariadenia. Asi by tu nastal „mierny“ chaos a zmätok. Ja osobne si myslím, že ak sa zhromaždí určitý počet osôb a ten počet je minimálne dvojciferný, ľudia majú tendenciu mierne sa pohádať. Nastane nevinná výmena názorov, lebo čo človek to iný názor a pomaly vzniká problém, ktorý postupne prerastá do menšieho sporu.
Právo má teda do života ľudí priniesť hlavne poriadok a spravodlivosť. Aby mohlo spĺňať túto svoju funkciu, musí pre všetkých platiť rovnako. Žiadna diskriminácia, žiadne výnimky. Pred právom sme si všetci rovní. Ak je táto hlavná podmienka splnená, môžeme začať právo chápať, ako ho už chápali starí Rimania, ako umenie dobra a spravodlivosti.

Pomaly dospievam k názoru, o ktorom už asi všetci vieme a nám ľuďom je už všeobecne známy, že skrátka bez právneho systému to nejde.
V mojej práci som sa venovala Rodinnému právu. Poznáme rôzne odvetvia práva, ale to rodinné nám je asi najbližšie. Každý sa s ním stretne. Hneď po narodení a potom nás sprevádza po celý život až po smrť. Rodinné právo je zamerané hlavne na vzťahy týkajúce sa rodiny, manželstva a detí. To sú vzťahy nám ľuďom najbližšie a tak je dobré vedieť o nich viac.

PRÁVNY SYSTÉM,DELENIE PRÁVA
Právnu normu môžeme definovať ako určité pravidlo správania sa, ktoré má všeobecne záväzný charakter. Je vydávaná štátnym orgánom v rámci jeho koncepcie a jej dodržiavanie je vynutiteľné štátnou donucovacou mocou. Všetky právne normy musia byť logicky usporiadané a tak vytvárajú určitý systém. Tento systém sa nazýva – právny systém.

Budeme sa venovať právnemu systému, ktorý je aktuálny pre Slovensko, čiže slovenskému právnemu systému.
Pre tento systém sú v poslednom období charakteristické zásadné zmeny. Dotýkajú sa a ovplyvňujú samotnú štruktúru právneho systému. Hlavná a tá najviac viditeľná zmena nastala v tom, že právny systém na Slovensku sa začal postupne deliť na: -Verejné právo
- Súkromné právo
Donedávna to tak nebolo, lebo náš právny systém sa vyznačoval črtami charakteristickými najmä pre socialistický právny systém a ten delenie na verejné právo a súkromné právo nepoznal. Historicky, ako prvý urobil toto rozdelenie rímsky právnik Ulpiana. Zastával názor, alebo lepšie povedané, bol tvorcom myšlienky, podľa ktorej rozdiel medzi súkromným a verejným právom je v tom, že verejné právo je zamerané hlavne na záujmy rímskeho štátu. Na záujmy jednotlivca slúži právo súkromné.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.