referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Prokuratúra Slovenskej republiky
Dátum pridania: 24.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucy121
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 672
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 10.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 18m 10s
Pomalé čítanie: 27m 15s
 
Vychádzajúc z princípov ústavnosti a zvrchovanosti zákona i priority súdnej ochrany základných práv a slobôd občanov prokuratúra je organickým článkom sústavy právnych záruk zákonnosti v demokratickom právnom štáte. Na ochrane zákonom chránených záujmov štátu, ako aj práv a zákonom chránených záujmov fyzických a právnických osôb sa podieľa pôsobením pri uplatňovaní právnej zodpovednosti a zabezpečení nápravy nezákonnosti. Nenahrádza pritom orgány výkonnej ani súdnej moci. V súdnom konaní má prokurátor vždy postavenie strany.

K najdôležitejším modelom kontinentálnej podoby inštitúcie prokuratúry po druhej svetovej vojne patrili:

Francúzsky model – historicky najstarší a prokuratúru chápe ako kontrolný orgán štátu, ktorý dozerá na správne fungovanie celého právneho poriadku. Prijíma sa, že prokuratúra nebráni záujmy štátu, ale stojí na stráži zásad práva. Formálne je spravidla podriadená ministrovi spravodlivosti. Pomerne široké kompetencie má nielen pri trestnom stíhaní osôb a výkone trestu, ale aj v oblasti občianskoprávnych vzťahov.

Nemecký model – založený na zásade, že prokuratúra je výlučne orgánom trestného stíhania a štátnej obžaloby na súde, kde pôsobí ako rovnocenná strana v konaní a nemá žiadne dozorné oprávnenie voči súdu. Spravidla je tiež podriadená ministrovi spravodlivosti.

Socialistický model – prokuratúra nie je podriadená ministerstvu spravodlivosti, ale je oddelená od iných ústredných orgánov štátnej správy a má samostatné postavenie na ministerskej úrovni. Okrem úloh v oblasti trestného konania predstavovala aj tzv. strážcu socialistickej zákonnosti so širokými kompetenciami, ale bez adekvátnej právomoci, najmä v oblasti ústavného a správneho práva. V spojení s nezávislosťou od iných štátnych orgánov, ale s previazanosťou na vládnuci politický subjekt, predstavovala prokuratúra veľmi silný štátnomocenský inštitút.

Súčasná právna úprava prokuratúry v Slovenskej republike sa blíži francúzskemu modelu, ale má stále viaceré materské znamienka vyplývajúce z toho, že jej základom je zákon o prokuratúre z roku 1965.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.