referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Záväzkové vzťahy v medzinárodnom obchode – úradné povolenie
Dátum pridania: 12.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: natali
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 248
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
ÚRADNÉ POVOLENIE – VÝVOZNÉ POVOLENIE

Dlžník je povinný požiadať o vývozné povolenie, povolenie tranzitu alebo iné povolenie, ktoré potrebuje pre splnenie svojho záväzku. (Ten vzniká aj bez ohľadu, čí boli vyžadované povolania aj v čase uzavretia zmluvy), Veriteľ žiada o dovozné povolenie alebo iné povolenia pre prijatie svojho plnenia. Pokiaľ žiadateľovi o povolenie (dlžník alebo veriteľ) bola zamietnutá žiadosť, je povinná strana druhej strane nahradiť škodu spôsobenú zánikom záväzku, samozrejme, ak sa nedohodli na odklade pre udelenie povolenia.

§ 731 Úradné povolenie

(1) Dlžník je povinný riadne požiadať o vývozné povolenie, povolenie tranzitu alebo iné úradné povolenie, ktoré sa vyžaduje pre splnenie jeho záväzku v mieste plnenia.

(2) Veriteľ je povinný riadne požiadať o dovozné povolenie alebo iné úradné povolenie, ktoré sa vyžaduje na prijatie plnenia v určenom mieste plnenia.

(3) Povinnosť podľa odseku 1 vzniká, ak v ňom uvedené povolenia sú vyžadované v čase plnenia bez ohľadu na to, či boli vyžadované už v čase uzavretia zmluvy.

(4) Ak je žiadateľovi právoplatne zamietnutá žiadosť o udelenie povolenia, nastávajú účinky nemožnosti plnenia. Strana, ktorá o povolenie neúspešne požiadala, je povinná druhej strane nahradiť škodu spôsobenú zánikom záväzku, ibaže zmluva bola uzavretá s odkladacou podmienkou udelenia povolenia.

(5) Na záväzkové vzťahy, upravené týmto dielom zákona, sa nepoužije § 47 Občianskeho zákonníka.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.