referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Podpora v nezamestnanosti, dávky a príspevky v hmotnej núdzi, životné minimum
Dátum pridania: 02.09.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MagisterRia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 976
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Téma: Podpora v nezamestnanosti, dávka a príspevky v hmotnej núdzi, životné minimum

Mnohým nezamestnaným, ktorí sú evidovaní na úrade práce, sa onedlho zjednoduší situácia. Pravidlá na priznávanie dávok v nezamestnanosti budú totiž od septembra 2010 miernejšie.
Potrebné obdobie poistenia v nezamestnanosti na priznanie dávky v nezamestnanosti sa skracuje zo súčasných štyroch rokov na tri roky, počas ktorých musí poistenec získať najmenej 2 roky poistenia v nezamestnanosti oproti súčasným trom rokom.
Štát chce týmto opatrením umožniť, aby v čase hospodárskej krízy mohlo poberať dávku v nezamestnanosti viac uchádzačov o zamestnanie. U nás sú podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti prísnejšie ako v ostatných krajinách Európskej únie.

Od septembra sa skracuje aj rozhodujúce obdobie, z ktorého sa zisťuje denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, a to na obdobie 2 rokov. Pomôže to iba tým, ktorí do poistného systému prispievali kratší čas.

Ak stratíte prácu, a chcete si uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti, musíte ísť najskôr na príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny.
Za žiadosť o dávku v nezamestnanosti sa považuje rozhodnutie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. S rozhodnutím o zaradení do evidencie pôjdete na pobočku sociálnej poisťovne, príslušnej podľa trvalého bydliska, kde sa o vašej žiadosti rozhodne.
K žiadosti o dávku v nezamestnanosti budete potrebovať okrem rozhodnutia potvrdenie od zamestnávateľa. Pobočka sociálnej poisťovne má na rozhodnutie o vašej žiadosti čas 60 dní, s možnosťou písomného predĺženia tejto lehoty.

Absolvent stredoškolského alebo vysokoškolského štúdia sa môže cez miestny úrad práce snažiť si nájsť si zamestnanie. Ak má štatút záujemcu o zamestnanie, ktorý mu umožní absolvovať rekvalifikáciu.
Avšak štatút nestačí na to, aby sa z hľadiska zdravotnej poisťovne stal poistencom štátu. Na to musí byť zaradený na základe písomnej žiadosti do evidencie, teda stane sa uchádzačom o zamestnanie. Za študentov však nikto neplatí poistenie v nezamestnanosti.

Ako nezamestnaní si môžete privyrobiť, s maximálnou mesačnou odmenou 131,65 € (všetky zmeny, ktoré majú vplyv na dávku a príspevky v hmotnej núdzi hlásiť do 8 dní), to sa týka: (všetku zárobkovú činnosť)
  • dohôd o vykonaní práce,
  • dohôd o pracovnej činnosti,
  • dohôd o brigádnickej činnosti študentov,

okrem výhod aj povinnosti: v evidencii medzi uchádzačov o zamestnanie získava absolvent aj povinnosti:

  • musí si aj sám aktívne hľadať prácu a toto osobne preukázať príslušnému úradu najmenej raz za mesiac podľa termínu, ktorý úrad určí,
  • musí byť do 3 dní od doručenia výzvy k dispozícii na osobný kontakt na úrade,
  • ak nebude s úradom spolupracovať, môžu ho z evidencie uchádzačov vylúčiť.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.