referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Všeobecné funkcie snov
Dátum pridania: 14.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ramka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 094
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Zahustenie
 sny sú zhustením podobných obsahov a pojmov so spoločným vzťahom k jednej figúre (napr. učiteľ vo sne môže byť aj otcom. šéfom, katom)
 sny sú zhustením protikladov v rámci 1 tvaru (napr. zlá čarodejnica môže byť aj dobrá matka)
 sny sú zhustením komplikovaných vzťahov so znakmi rôznych ľudí
 sny sú zhustením, redukovaním na slová, písmená a číslené symboly

Presunutie - hlavné problémy a konflikty sa môžu vo sne zdať ako nepodstatné a okrajové poznámky či obavy

Regresia - Freud: "Sny sú splnením infantilného sexuálneho priania."
- pozornosť faktom predchádzajúceho životného obdobia, zvlášť detstva a neprehliadať ranné sexuálne popudy
Stieranie protikladov a rozporov - "nie" pre sen neexistuje. Každý element sna môže predstavovať aj opak. Schultz - 7 hlavných protikladných snov:
1. Obraz zločinca, hriešnika, ktorý často zodpovedá potláčanému ES(ID) poukazuje na narcistické farizejstvo. "Sny s negatívnymi postavami často poukazujú na pýchu a domýšľavosť snívajúceho."
2. Obraz veľkosti a moci poukazuje v sne na otca, za tým však môžu byť aj pocity menejcennosti v zmysle Adlera, ako aj životu nezodpovedajúce ospravedlnenia a výhovorky. "Sny o mocných ľuďoch znamenajú často otca, ale aj vlastnú slabosť a neschopnosť."
3. Obraz neunaviteľnej sily prezrádza najčastejšie zhýčkaných pacientov, ktorým sa dostávala priveľká starostlivosť. Títo pacienti bez objektívneho chorobného nálezu a bez známok depresie chcú pripisovať svoje vlastné zlyhanie osudu, ktorý si nezaslúžili. "Sny, v ktorých stále vystupujú silní ľudia poukazujú často na zlyhanie zhýčkaného snívajúceho."
4. Obraz génia hovorí o iluzórnych nárokoch snívajúceho o tom, že génius dostáva všetko darom, že stačí oslobodiť sa od všetkých nárokov a čakať na "kopnutie múzy. V sne o géniovi možno často vidieť ohlasy svedomia snívajúceho na jeho vlastnú lenivosť. "Sny o geniálnych ľuďoch poukazujú na chýbajúcu usilovnosť snívajúceho."
5. Obraz utlačovaného a ohrozovaného vo sne poukazuje na masochistické fantázie, ktorým sa snívajúci slastne oddáva. Zároveň hovoria tieto sny o pocitoch a prejavoch nenávisti, nepriateľstva voči ľuďom a cynizme. "Sny o neprívetivých ľuďoch vzbudzujú otázku, či sa snívajúci sám nechce klamať, čo sa týka jeho vlastných pocitov nenávisti a agresivity."
6.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.