referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Puberta - Charakteristika vývinového obdobia puberty z psychologického hľadiska
Dátum pridania: 03.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sladka_lucinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 437
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Dospievajúca mládež bola kedysi mimo stredu záujmu lekárov. Relatívne nízke percento chorobnosti a úmrtnosti tejto skupiny obyvateľstva, sprevádzané všeobecnou predstavou zdatnej a zdravím kypriacej mládeže, nedávalo podnety pre špeciálny záujem o ich zdravotný stav. Problematika týkajúca sa dospievajúcej mládeže bola všeobecne transportovaná do roviny zvýšenej hormonálnej aktivity, chápanej ako dôsledok biologickej dospelosti. Tá bola práve považovaná za zdroj stálych citových, výchovných a sexuálnych „pseudoproblémov“. Nie je známe, ktoré skutočnosti podmienili, že práve táto veková kategória sa predsa len stala objektom rozsiahlych výskumov, dokonca sa dostala do popredia záujmu nemalého množstva detských lekárov, fyziológov, antropológov, pedagógov i psychológov.

Od konca minulého storočia dochádza k výrazným vývinovým zmenám populácie, ktoré spočívajú v urýchlení celého vývinu - v akcelerácii. Dnes už teda existujú vedecké dôkazy o tom, že mladiství dospievajú skôr a rýchlejšie ako v minulosti. Zrýchlené dospievanie - akcelerácia, ktorá sa týka aj pohlavného vývinu mládeže - existuje. Túto realitu musíme zobrať na vedomie so všetkými jej dôsledkami, či už chceme alebo nie. Vplyvom zrýchlenej fyziologickej vyspelosti sa začiatok sexuálnej aktivity posunul hlboko pod hranicu zrelosti, čo prináša častokrát nechcené tehotenstvá, vynútené manželstvá a vzrastajúci počet pohlavných ochorení. Častokrát sa stretávame s názormi, že hovoriť s deťmi o otázkach týkajúcich sa pohlavia, je nevhodné. Na druhej strane sa situácia zasa komplikuje tým, že sa niekedy prehnane zdôrazňuje sexuálna stránka človeka, že sa komercionalizuje, a to najmä v časopisoch, reklamách a ďalších hromadných propagačných materiáloch. Na obe tieto krajnosti reagujú dospelí, najmä rodičia, prehnanými obavami zo sexuality alebo bezradnosťou vo výchove detí, pričom obchádzajú všetko, čo sa týka sexu v živote človeka. Domnievame sa, že obe tieto tendencie sú nesprávne a práve vhodná a veku primeraná výchova dáva predpoklady na to, aby sa postupne celkom prekonali.

Sexuálna výchova a výchova k manželstvu a rodičovstvu je spoločensky veľmi dôležitým výchovným problémom. Mladého človeka nemožno nechať samého s jeho sexuálnymi zážitkami a problémami.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.