referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyprián
Pondelok, 27. septembra 2021
Predčasný pohlavný styk a nové formy prostitúcie
Dátum pridania: 14.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jarka.h
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 634
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 10m 40s
Pomalé čítanie: 16m 0s
 
Výsledky antropometrických výskumov posledných desaťročiach ukazujú, že u mládeže nastáva akcelerácia pohlavného vývinu. Tento biologický trend sa prejavuje v tom, že okrem rastu výšky a hmotnosti zrýchľuje sa pohlavné dospievanie našej mládeže o jeden až tri roky. Príčiny tohto javu nie sú jednoznačne objasnené (bohatšia strava, lepšie hygienické podmienky, viac sexuálnych dráždení atď.).
Praktické dôsledky spomínaného biologického javu v sprievode ďalších okolností môžu sa prejaviť predčasnou pohlavnou aktivitou a za určitých podmienok i sexuálnym pôžitkárstvom. Namiesto lásky sa u mladistvých vyvíja len základná sexuálna reakcia, reprezentovaná pohlavným stykom s hocikým , často sprevádzaná ľahkomyseľnosťou a náchylnosťou zanedbať pracovné povinnosti. Pritom sa mladí môžu na pohľad zdať veselí, optimistickí, dobromyseľní. To je však len zdanie. City partnera sú im zväčša cudzie a jeho vzťah ľahostajný. Ovláda ich skôr záujem o vlastnú okamžitú príjemnosť, hlad po pôžitku, nenásytná túžba po sebauskutočnení a neobmedzenej slobode. Chcú mať odrazu všetko, v každom okamihu chcú prežívať všetky rozkoše sveta. Možno ide o akt úľavy a pri prvom styku azda aj uspokojenie zvedavosti. So skutočnou láskou medzi mladými ľuďmi to nemá nič spoločné. Naopak, vedie to k zovšedneniu a degradácii pohlavného spolunažívania, k narušeniu pohlavných a medziľudských vzťahov, k bezohľadnosti k partnerovi, ku sklamaniu, nespokojnosti a citovému otupeniu. Ba môže to vyvolať aj neurózy. Nemálo prípadov pohlavnej chladnosti ženy a neporozumenia s manželom má korene v predčasnej pohlavnej skúsenosti.

Sociologické výskumy ukazujú, že sexuálna skúsenosť má určitý odraz vo vyzretejších názoroch na otázky pohlavného života a „skúsení“ chlapci a dievčatá sa zdajú aj všeobecne mentálne vyspelejší ako bez tejto skúsenosti. No na druhej strane zaráža ich voľný názor na predmanželský pohlavný styk, jeho premenlivosť, nestálosť, preceňovanie biologickej stránky a nedocenenie citovej. Mentálna zrelosť je teda len zdanlivá. Nedorástli na úroveň kultúrneho človeka. Nenašli si miesto v spoločnosti.
Predčasná pohlavná aktivita, premenlivosť a nevyberanosť v sexuálnych stykoch medzi dospievajúcimi mladými ľuďmi prináša aj ďalšie problémy. Dospievajúci je pohlavne zrelý, ale jeho psychická vyspelosť ešte nie je na takom stupni, aby mohol plniť zložité spoločenské povinnosti, ktoré môžu vzniknúť z pohlavných stykov a medzi ktoré patrí zabezpečenie existencie rodiny a výchova detí.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: Výrost, J., Slameník, I. - Český sociální psychológie – sociálna psychológia,, Maláková, D., Kelemenová, M. – Malá moderná encyklopédia,, Štefanovič, J., Greisinger, J. – Psychológia
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.