referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mojmír
Nedeľa, 14. augusta 2022
Umenie počúvať
Dátum pridania: 01.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dadulienka.k
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 157
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 12m 50s
Pomalé čítanie: 19m 15s
 
ÚVOD

Umenie počúvať je vo všeobecnosti najmenej chápanou častou procesu komunikácie. Schopnosť počúvať nevyžaduje síce priamo akademický titul, ale učenie nám ju pomôže zdokonaliť. V umení počúvať, rovnako ako v každej tvorivej činnosti, nikdy nevystačíme s intuíciou či inšpiráciou. Musíme si osvojiť techniky umožňujúce prenikať do hĺbky a dôkladne rozumieť nielen vysloveným, ale aj zamlčaným posolstvám.
Mnohí z nás sa pri konštatovaní, že máme zlú pamäť, nevedomky priznávame k tomu, že v skutočnosti nevieme počúvať alebo počutému občas nevenujeme zodpovedajúcu pozornosť. Chyby, vyskytujúce sa v procese počúvania, sú často spôsobené nesprávnymi návykmi.
Nevedieť počúvať je oveľa častejším problémom, ako by sa nám mohlo zdať na prvý pohľad. Ak sa ľudí spýtame, či sú presvedčení, že vedia počúvať, väčšina z nich odpovie: „Samozrejme, že áno.“ Skutočnosť je prozaickejšia, často síce počujeme, ale zriedkavo už počúvame pozorne a s ozajstným zaujatím. POČUŤ NIE JE TO ISTÉ AKO POČÚVAŤ

Počuť sa vzťahuje na fyziologický proces, keď zvukové vlny narážajú na ušný bubienok a uvedú tak do chodu orgány stredného a vnútorného ucha, kde sa zmenia na nervové impulzy smerujúce do mozgu, ktorý si ich interpretuje.
Počúvať je niečo, čo sa treba naučiť. Proces počúvania spočíva v sústreďovaní sa na to, čo nám niekto rozpráva, na hudbu šíriacu sa okolo. Počúvanie si vyžaduje vedomú selekciu toho, čomu chceme venovať svoju pozornosť.
Odborníci odhadujú, že 70% bdelého času komunikujeme s inými ľuďmi, sami rozprávame, počúvame, čítame, píšeme. Z toho 33% rozprávame a až 42% počúvame. Táto činnosť sa tak stáva veľmi dôležitou súčasťou nášho života. Na prvý pohľad sa nám môže zdať, že počúvať nie je ťažké, ale stať sa „počúvateľom“, teda aktívnym a vnímavým poslucháčom, je oveľa ťažšie, ako sa stať presvedčivým rečníkom. Počúvanie nie je ľahké, pretože znamená omnoho viac ako vnímať slová. Poslucháč musí venovať pozornosť a rozlišovať mimiku hovoriaceho, udržať pozornosť či kontakt očí, zachytiť spodné prúdy, adekvátne formulovať otázky a nachádzať vhodné odpovede a vedieť tiež, kedy a s akým výrazom ostať ticho. Hoci si to, ako všetko dobré, vyžaduje určitú námahu, stojí to za to, veď odmenou bude citeľné zlepšenie našich vzťahov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Umenie komunikovať – Nancy van Peltová, Neografia, 1
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.