referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Sebaúcta
Dátum pridania: 18.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: duso
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 670
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Etickým základom západnej kultúry ja nepochybne kresťanské náboženstvo. Myslím si, že jeho hlavnou myšlienkou, myšlienkou, ktorou sa odlišovalo aj odlišuje od mnohých iných náboženstiev, alebo svetonázorov – je láska: Miluj blížneho svojho ako seba samého. V samotnom tomto výroku je ukryté zrkadlo, ak si to obrátime, dostaneme: Miluj seba samého, ako blížneho svojho.
Náš postoj k iným je teda priamo a nerozlučiteľne spätý s postojom k sebe samému. Na základe čoho sa však vytvárajú postoje k sebe samému a k ostatným? Na základe čoho som schopný posúdiť svoju hodnotu a hodnotu iných? Nepochybne iba na základe poznania. Poznania iných a poznania samého seba. Môžeme teda použiť paralelu: Poznaj seba samého ako blížneho svojho, alebo: Poznaj blížneho svojho ako seba samého. Zdravý rozum nám našepkáva: Ako že by sme nepoznali seba samého?, Kto by nás mal lepšie poznať, ako my sami?. Ezop napísal bájku o Levovi. Lev išiel po púšti a stretol zajaca. Zreval na ňho : Zajac, kto je najsilnejší? a zajac samozrejme odpovedal že on (lev). Podobne mu sebavedomie zdvihli aj ostatné zvieratká, až došiel ku slonovi, ktorý ho rozdupal. Podobných príhod zažil vo svojom živote každý mnoho a na základe takýchto sociálnych interakcií si každý vytvára svoju mienku o sebe. Sebapoznávať sa vieme len cez oči iných – sú pre nás zrkadlom. Len ak viem, že som cenný pre iných, že pre nich niečo znamenám, môžem si vážiť sám seba. Mať sebaúctu. U ľudí, ktorých sebaúcta je vysoká sa vo vyššej miere prejavujú pozitívne vlastnosti ako poctivosť, zodpovednosť, súcitenie a láska. Ak sa má človek rád, nebude robiť nič, čo by urážalo, ponižovalo, pokorovalo, alebo inak ničilo jeho samého či iné osoby, ani na ne nebude zvaľovať zodpovednosť za svoje činy. Napríklad ľudia, ktorí o seba dbajú, si nebudú škodiť zneužívaním alkoholu, drog, alebo tabaku, ani sa nenechajú fyzicky či citovo zneužívať. Ľudia, ktorými na sebe záleží, nebudú svoje vzťahy k iným znesväcovať násilím.
Cítia, že na nich záleží, majú vieru vo vlastné schopnosti. Vedia požiadať niekoho o pomoc, ale veria, že sa vedia sami rozhodovať a sú si napokon svojim najlepším zdrojom. Vedomí si svojej ceny, sú ochotní vidieť a rešpektovať hodnotu iných. Veria, že nemusia vždy konať na základe svojich citov. Majú možnosť voľby. Svojou inteligenciou ovládajú svoje konanie. Naopak, nízka sebaúcta má za následok horšiu sociálnu pozíciu. Keď ľudia sami seba hodnotia nízko, očakávajú, že ich iní budú podvádzať, utláčať a podceňovať.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.