referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Uršula
Štvrtok, 21. októbra 2021
Mentálna (duševná) hygiena
Dátum pridania: 03.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: muddle
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 982
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Je to vedný odbor zaoberajúci sa výskumom a praktickým pôsobením v oblasti biologických a sociálnych podmienok pôsobiacich na správanie, rozvoj a upevňovanie duševného zdravia.
Je ťažko vymedziť presne všetky súvislosti, ktorými sa dušená hygiéna zaoberá – dotýka sa problematiky nie len medicíny, ale tiež iných vedných disciplín ( psychológia, sociológia, pedagogika ...). všeobecne sa dá povedať, že jej hlavnou úlohou je starostlivosť o duševné zdravie, a to v najširšom zmysle. Duševná hygiéna si kladie za úlohu nájsť rovnovážny stav človeka vzhľadom k jeho životnému ( pracovnému, rodinnému, existenčnému..) prostrediu,
k prírodnému prostrediu i vytvorenému spoločnosťou.Preto, že sa duševná hygiena (ako každá lekárska disciplína) zaoberá hlavne odstraňovaním defektov podmienok duševného zdravia, splýva jej úloha do značnej miery s úlohami lekárskej vedy všeobecne- kedže je však úloha duševnej hygieny špecificky určená, prekračuje v mnohých ohľadoch úlohy medicíny vo vlastnom zmysle a hľadá skôr riešenie v spoločnom pôsobení viacerých vied.

Význam pre jedinca: 1.v obl.prevencie telesných a duševných porúch a ochorení
2.v účinku na socialne vzťahy jedinca
3.v účinku na pracovný výkon
4.pri udržiavaní a dosahovaní subjektívnej spokojnosti a vyrovnanosti

prostriedky duševnej hygieny:
SEBAPOZNANIE A SEBAVÝCHOVA
Vzťah k sebe samémuPodľa tradičnej literatúry je dôležité sebapoznávanie, stotožnenie sa so svojou podstatou, zdokonalenie intuície, zosúladenie svojho života s prírodou. Dôležité je hlavne posilnenie sebadisciplíny a sebavýchova k striedmosti. Pozitívne myslenie a spokojnosť vedie k prijatiu toho, čo je nemeniteľne dané a s čím sa nedá nič robiť.Pre telesné i duševné zdravie človeka je dôležitá vnútorná i vonkajšia čistota tela. Odporúča sa predovšetkým správna voľba kvalitnej potravy a vnútorné očistné postupy napr. liečebný pôst, ktorý je súčasťou mnohých náboženstiev.
Vzťahy k okoliuPodľa tradičných indických a tibetských textov má človek žiť zdržanlivo a striedmo. Nemal by kradnúť a hromadiť hmotné statky. Hromadenie sa považuje za následok strachu a malé dieťa je dovtedy šťastné, kým sa nemusí starať o svoj majetok. Dôležitá je pravdivosť k sebe a k iným. Za najväčšie prehrešky voči psychohygiene sa považujú: táranie, urážanie, ohováranie a nadávky.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: PhDr.Jiřina Máchová.CSc. :Duševní hygiena rodinného života
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.