referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Uršula
Štvrtok, 21. októbra 2021
Subkultúry mládeže
Dátum pridania: 07.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ljubo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 923
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 11m 40s
Pomalé čítanie: 17m 30s
 
VSEOBECNE DEFINICIE.

Táto práca vznikla k semináru Sociálna antropológia, ktorý prebiehal v školskom roku 2001/2002 v treťom ročníku na katedre etnológie.
Termín subkultúra býval v minulosti rôzne definovaný. Všeobecne bol chápaný ako patologicky jav v spoločnosti, niečo primitívny ako nižšia kultúra. Už v samej etymológií slova , „ sub „ vyjadruje niečo nižšie, horšie.
Mnoho dnešných javov odpovedá skôr tejto negatívnej interpretácii. Vezmime si napríklad agresívne chovanie skinheadov, bitky na futbalových štadiónoch a aj vzájomná agresia iných rôznych skupín mládeže. Hovorí sa tiež o subkultúrach narkomanských, radikálnych a okrajových. V tomto význame sa pojem subculture užíva na označenie spoločenských skupín stojacich v konflikte s majoritnou väčšinou.
Naproti tomu v sociologickej literatúre ( hlavne americkej ) sa môžeme stretnúť s úplne inou definíciou. Pod subkulturou tu rozumejú skupiny etnické , náboženské či dokonca pracovne. Hovorí sa subkulture amerických Talianoch, mormónskej či dokonca subkulture finančných maklérov. V tomto prípade sa jedná o segment kultúry avšak bez hodnotiaceho elementu. Nie vyššie - nižšie, nie horšie - lepšie. Ďalšou interpretáciou je chápanie subkultúry ako určitej formy protestu mládeže. Takéto vysvetľovanie však narazilo na problémy s príchodom hnutia hippies. Tí totiž nepasovali do rámcov revoltujúcej mládeže, keďže “ hipisakom “ mohol byt v kľude tak ako päťnástročný chalan tak aj doktor i žena v domácnosti. Preto sa pre búriacu mládež začal užívať skôr termín kontrakultura, čo lepšie odpovedalo v zmysle konfliktu medzi mladou a staršou generáciou.
Poľská sociologička Aldona Javlowska vo svoje knižke Drogy kultúry tento proces popisuje takto : mladý človek opúšťa svoju rodinu a začína žiť v hipisackej komunite, potom začína chodiť na protivojenske demonštrácie a nakoniec sa zapojí do prace v ekologickom hnutí. Mame tu do činenia s procesom prechodu cez viaceré fázy. Sociologička Anna Wyka pojatie termínu subkultúra definuje ako vstupnú fázu procesu, ktorého produktom je alternatívna kultúra. Fázy medzitým sa potom nazývajú kontrakultúry.
ANARCHIZMUS
Počiatky hnutia anarchizmu siahajú do druhej polovice 19-teho storočia a spájajú sa s klasickými menami ako Bakunin a Stirner. Avšak znovuoživenie a renesancia tejto ideológie nastala až v 60-tych rokoch 20-teho storočia - začiatok vzbury mládeže na západe. Tieto ideje ožili v heslách a manifestoch amerických yippies, revolty 1.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: www.rasizmus.sk, www.referaty.sk, casopis: Artattak, skolsky casopis GT12, Gymnazium Trebisovska 12, skolsky casopis gymnazia Srobarova v Kosiciach, Reflex rocnik 1996, Miroslav Peczak: Maly slownik subkultur mlodziezowych, Semper, Warssava, 1992, sondy a rozhovory s prislusnikmi tychto subkultur
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.