referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Stela
Utorok, 3. októbra 2023
Vývin psychológie ako vedy
Dátum pridania: 27.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bifrost
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 530
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Psychológia : psyché = duša
Logos = veda
Psychológia bola veľmi dlho súčasťou filozofie a osobitá vedná disciplína, ktorá by sledovala otázky duševné ( psychiku) skladajúce sa zo správania a prežívania sa začala utvárať až pod vplyvom rozvoja prírodných vied a za historický medzník považujeme rok 1879, kedy Wilhelm Wundt, profesor na univerzite v Lipsku otvoril prvé psychologické laboratórium.
Predmetom štúdia psychológie sa stalo ľudské vedomie, ktoré je podľa Wundta zložené z elementov: pocity, predstavy, myšlienky a ako metódu používal experiment a výpovede pokusných osôb o tom, čo prežívajú. Tieto výpovede vznikali na základe introspekcie
( pohľadu do vnútra) a metóda = INTROSPEKTÍVA.
Po pôsobení tohto predstaviteľa a jeho stúpencov nasledovali tzv. Geštaltisti – tvaroví psychológovia, ktorí sa domnievali, že psychično sa skladá z tvarov, celkov. Hlavný predstavitelia: Kohler, Kaffka, Wolf, Lewin. Títo obrátili pozornosť viac na chápanie psychiky, kde zdôrazňovali tvar ako novú kvalitu. Podstatne tým ovplyvnili ďalší vývoj psychológie. Tým, že sa odsťahovali pred 2. Svetovou vojnou do USA, ovplyvnili tak vznik tzv. BEHAVIORIZMU = psychológia správania sa. Hlavný predstaviteľ je Sigmund Freud. Koncom 19. Storočia ovplyvnil psychológiu skúmaním ľudského podvedomia. Skúmal neurózy a psychické traumy, používal metódu hypnózy, kde je vedomá kontrola psychickej činnosti oslabená. Pacient vtedy udáva príčiny svojho ochorenia a tým sa symptómy choroby strácajú. Tvrdil, že poznanie podvedomia je nevyhnutné pre pochopenie rôznych javov v živote a pri duševných ochoreniach. Obsah podvedomia tvorí všetko, čo je nezlúčiteľné s etickými a mravnými normami. Sú to prevažne potláčané sexuálne túžby. Preto Freud za hnaciu silu ľudskej psychiky považuje pohlavný úd. Jeho žiaci a stúpenci používali psychoanalýzu, ale často si našli vlastné cesty a so psychoanalýzou sa rozišli. To boli:
Adler – predstaviteľ individuálnej psychológie. Vychádzal z toho, že človek má omnoho nedokonalejšie zmysly ako iné tvary a bez pomoci druhých by zahynul. Preto sa u neho prejavuje komplex menejcennosti, ktorý chce prekonať a preto celú dynamiku duševného diania určuje túžba po moci. Jung – venoval pozornosť psychologickým typom, rozhodujúcim o spôsobe správania. Na rozdiel od Freuda považuje za pohnútku ľudského správania libido ( sexuálne túžba) a všeobecnú duševnú energiu. V Rusku vznikla tzv.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.