referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Droga - strašiak či hrozba (seminárna práca)
Dátum pridania: 22.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Monika:-)
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 569
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 30s
Pomalé čítanie: 14m 15s
 
Úvod do problematiky seminárnej práce

Problematike toxikománie sa v posledných desaťročiach venuje veľká pozornosť. Táto zákerná „choroba“ je veľmi nebezpečná, pretože postihuje ľudský organizmus nepozorovane a jej účinky sa prejavujú až po určitom čase. V svetovej literatúre, či už odbornej, alebo populárno – náučnej je dnes veľa materiálu výskumného i štatistického, ktorý sa zaoberá problematikou toxikománie. Dokázalo sa, že toxikománie a najmä fajčenie tabaku a alkoholizmus škodia ľudskému zdraviu, zapríčiňujú mnohé vážne až smrteľné ochorenie, pracovnú neschopnosť a invaliditu. Vykorenenie toxikománií, ktoré dnes už nie sú len zdravotným, ale aj ekonomickým a sociálnym problémom, by mohlo podstatne zlepšiť celkovú zdravotnú situáciu a predĺžiť život obyvateľstva do takej miery, ako máloktorá prevencia v zdravotníctve. V dnešnej dobe milióny ľudí na celom svete užívajú omamné drogy a iné látky, ktoré vyvolávajú drogovú závislosť. Ľudstvo sa však neuspokojuje len s doterajšími drogami, ale hľadá stále nové látky, ktorými by svoju toxikomanickú túžbu uspokojilo. Celé štáby ľudí sledujú pohyb a obchod s omamnými látkami a usilujú sa nájsť spôsob, ako túto pliagu ľudstva odstrániť. Droga je prirodzená alebo syntetická, chemická látka, ktorá po vpravení do ľudského organizmu môže vyvolať zmenu jednej alebo viacerých telesných funkcií. Rýchly a výrazný účinok má aj na psychiku.
Abúzus je stav, keď človek neužíva drogu na stanovený cieľ (napr. liek), užíva ju nadmerne, v nevhodnom čase alebo v nevhodnej kombinácii.
Drogovú závislosť definovala Svetová zdravotnícka organizácia ako psychický a niekedy aj fyzický stav, ktorý vyplýva zo vzájomného pôsobenia medzi živým organizmom a drogou. Charakterizujú ho zmeny správania a iné reakcie, ktoré vždy zahŕňajú nutkanie brať drogu stále, alebo pravidelne pre jej účinky na psychiku a niekedy aj preto, aby sa zabránilo nepríjemným pocitom, tzv. abstinenčným príznakom, ktoré vyplývajú z jej neprítomnosti.

Drogy, ktoré vyvolávajú závislosť, sú trojakého druhu. - Jedny pôsobia vyslovene psychostimulačne, t.j. dočasne povzbudivo vyvolávajú stav eufórie, dobrej nálady. Ich reprezentantom sú látky amfetemínového typu. - Druhé pôsobia psychoinhibične, t.j. tlmivo a dočasne potláčajú tieseň, úzkosť a depresívne nálady. Ich predstaviteľom sú látky barbiturátového typu (sedatíva, hypnotiká). - Napokon sú to látky, ktoré pôsobia na ľudskú psychiku dezintegračne a vyvolávajú halucinácie, ilúzie a fantázie.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ondruš, Dalibor: Toxikománia strašiak, či hrozba? Martin: Vydavateľstvo Osveta, 1990
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.