referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hedviga
Nedeľa, 17. októbra 2021
História psychológie (SOČ)
Dátum pridania: 08.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hwi-Nori
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 254
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 12.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 21m 30s
Pomalé čítanie: 32m 15s
 
Úvod


Milí čitatelia, na začiatok svojej seminárnej práce by som Vám chcela vysvetliť, prečo som si vybrala práve takúto problematiku, akou je história psychológie. Jedným z hlavných dôvodov bolo, že ja sama viem o psychológii a jej dejinách veľmi málo, pretože tomuto učivu sme sa na strednej škole venovali len veľmi okrajovo. Najskôr to bola zvedavosť a snaha zistiť niečo nové, rozšíriť si svoje obzory, neskôr záujem o psychológiu ako vedu. Preto som si za hlavný ciel svojej práce určila oboznámiť aj ostatných študentov so vznikom psychológie a s etapami jej vývoja. Mojím druhým cieľom je porovnať vývoj psychológie a pohľad na ňu v rôznych školách a smeroch. Ja sama som bola prekvapená, koľko rôznych smerov v psychológii vzniklo, a tak som presvedčená, že táto téma zaujme mnohých študentov.
Ako posledný ciel som si vybrala psychológa W. Wunda, ktorého prácu by som rada študentom priblížila. Dúfam, že Vám moja práca pomôže objasniť niektoré otázky týkajúce sa dejín psychológie a že sa z nej poučíte a odnesiete si cenné informácie. 1. Úvod do problematiky


Na začiatok by som odpovedala na otázku: „Čo vlastne psychológia je?“. Psychológia je veda, ktorá skúma duševné javy (psychiku) človeka a objavuje zákony, ktorými sa tieto javy riadia.
Psychológia ako moderná veda o psychických javoch sa sformulovala po zložitom vývoji filozofického myslenia na prelome 19. a 20. storočia. V psychológii sa preto nemôžeme pochváliť tisícročnými tradíciami ako fyzika, matematika a iné vedy. Vieme síce, že záujem o psychické javy je taký starý ako ľudstvo, no tento záujem bol súčasťou iného myslenia, nie vedeckého. Bol súčasťou myslenia náboženského, filozofického, záujmu prírodovedcov a pod., a preto viactisícročné úvahy o duši a duševnom živote, či už v rámci mytológie, náboženstva, filozofie, alebo krásnej literatúry, sú predhistóriou psychológie. Psychológia až do 19. storočia bola súčasťou filozofie. Sama mohla vzniknúť ako veda len vtedy, keď bolo objasnené, čo psychologický jav je, t.j. keď mala určený predmet svojho skúmania.

2. Psychologické názory prvotnopospolnej spoločnosti

Od najstarších čias premýšľal človek o svojom vlastnom duševnom živote a o živote vôbec. Podľa významného antropológa E. B.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Nakonečný M.: Základní otázky psychologie, SPN Praha 1968, Pardel T. a Koščo J.: Kapitoly zo všeobecnej psychológie I. – Predmet a systém psychologických vied, SPN Bratislava1975, Rubinštejn S.L.: Zásady a cesty rozvoja psychológie, SPN Bratislava 1963, Pardel T.: Psychológia, Psychodiagnostické a didaktické testy n.p. Bratislava 1982, Štefanovič J. a Rozina J.: Učebnica pre pedagogické školy pre vzdelávanie učiteľov národných škôl, SPN Bratislava, Pardel T. a Jurčo M.: Úvod do psychológie, SPN Bratislava 1970, Rubinštejn S.L.: Základy obecné psychologie, SPN Praha 1967
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.