referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Pamäť a vnímanie
Dátum pridania: 12.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sasha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 276
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 20s
Pomalé čítanie: 12m 30s
 
PAMAŤ

Každá skúsenosť zanecháva viac alebo menej pevné a trvalé stopy, ktoré sú základným predpokladom normálnej duševnej funkcie osobnosti. Bez pamäti by prakticky nebol možný plnohodnotný psychický vývin, lebo človek by musel svoju aktivitu stále začínať. Narušená pamäť znamená zabrzdenie aj ostatných psychických procesov, najmä myslenia.
Funkčnými systémami mozgu sú napr. vnímanie a poznávanie, jazyk a reč, hybnosť, emotivita a tak isto aj pamäť. Na úrovni praktického lekárstva sa snažia pamäť pochopiť: neurológovia, psychológovia, psychiatri ale aj gerontológovia zaoberajúci sa starnutím mozgu, pretože poruchy pamäte bývajú jednou z najčastejších zmien ľudského starnutia. Pamäť je psychický proces odrazu predtým vnímanej skutočnosti vo vedomí človeka. Spočíva v zapamätaní si vnímaného, t.j. vštepení do pamäti, v podržaní v pamäti istý časový úsek a potom vo vybavení, teda v opätovnom premietnutí vnímaného do vedomia.

Pamäť sa delí na: - krátkodobú
- dlhodobú - deklaratívna - sématická
- epizodická
- procedurálna

Krátkodobú pamäť počítame na sekundy, obyčajne si zapamätáme 5 až 7 čísel z rady , ktorú jeden
krát vidíme alebo počujeme. Sú však udalosti, ktoré si pamätáme hodiny, dni , roky alebo celý život.
Toto je prejav dlhodobej pamäti.
Obsahy dlhodobej pamäte sú dvojaké. Pamätáme si najrôznejšie skutočnosti a ich význam (je to akýsi slovník ). No okrem toho si pamätáme aj najrozmanitejšie súvislosti. Slovníková pamäť sa nazýva sématickou, pamäť pre súvislosti, epizódy bola pomenovaná pamäťou epizodickou. Oba tieto typy dlhodobej pamäte možeme uviesť do vedomia, uvedomujeme si ich, možeme o nich
niečo prehlásiť takže obidve patria do deklaratívnej pamäte. Existuje však aj ďalšia skupina pamatí, ktoré deklaratívne nie sú. Jednou z nich je procedurálna pamäť.Príklad tejto pamäte je napr.schopnosť písať na stroji alebo hrať na hudobný nástroj.Procedurálna pamäť vedomej pozornosti prístupná nie je. Procedurálna pamäť je pamäťou pre schopnosti. Napríklad: ak si spomeniem, že som bol v Bratislave a viem, že je to hlavné mesto štátu ide o deklaratívnu sématickú pamäť.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.