referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Súrodenecká rivalita
Dátum pridania: 16.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ondrusek.peter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 823
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Braček a sestrička. Žili si v domčeku na okraji mesta, braček a sestrička. Rodičia ich milovali, susedia obdivovali a kamaráti im závideli. Mali všetko, na čo ukázali prstom, vonku sa vzorne správali, dobre sa učili. To videli všetci ľudia, ale čo sa odohrávalo za dverami ich bytu, to nevidel nikto, niekedy ani rodičia...

Chlapec mal 12 rokov a dievčatko 10. Keď sa na seba pozreli, rozmýšľali iba o tom, ako tomu druhému urobiť zle. Najviac sa rátalo, keď to narafičili tak, aby bol „víťaz“ v očiach rodičov to najlepšie dieťa. Rodičia vôbec netušili, koľkej zákernosti sú schopné ich deti, keď súťažia o pochvalu a pozornosť mamy a otca. Došlo to až tak ďaleko, že sa snažili ochorieť, aby boli viac obletovaní ako jeho súrodenec.

Jedného dňa sa stala chlapcovi nehoda. Keď hral na ulici futbal, zrazilo ho auto a dochrámaného ho odviezli do nemocnice. Rodičia boli zúfalí a na nič iné nemysleli, len na svojho syna. Dievčatko skoro vôbec nevnímali. Tá bola z nevšímavosti rodičov veľmi nešťastná, ale najviac ju trápilo, že nemá komu doma robiť zle. Čo myslíte, o čom rozmýšľala, keď prišla za bratom do nemocnice? Rozmýšľala o tom, ako mu prestrihnúť špagát, na ktorom mu visela zlomená noha. Po mesiaci si rodičia všimli, že s ich dcérou nie je všetko v poriadku. Bola zlá, odvrávala a nebola s ňou žiadna rozumná reč. Odviedli ju teda ku psychológovi. Verdikt bol jednoznačný: Súrodenecká rivalita, ktorá prerástla do agresivity. Začalo sa s liečbou, ktorá nakoniec priniesla výsledky. Rodičia jej začali venovať viac pozornosti a dievčatko sa upokojilo. Chlapec sa po niekoľkých týždňoch vrátil z nemocnice, síce so sadrou na nohe, ale inak zdravý. Ako to bolo ďalej?

Súrodenecká žiarlivosť vzniká u dieťaťa vtedy, keď sa musí vzdať určitých výsad v prospech svojho súrodenca. Ak sú v rodine tri deti, treba si uvedomiť, že najťažšiu pozícu má prostredné dieťa, ktoré sa cíti odstrčené, lebo sa domnieva, že ho starší súrodenec obmedzuje svojim vekom, vyspelosťou a prevahou, že staršieho uznávajú a neobmedzujú, kým väčšiu starostlivosť, pozornosť a lásku venujú zasa najmladšiemu dieťaťu. Detská žiarlivosť sa prejavuje najmä od 3 do 5 rokov. Žiarlivosť má mnoho prejavov. Pre citový vývin dieťaťa je horšie, keď svoju žiarlivosť skrýva, tají a uzatvára sa do seba, ako keď ju dáva najavo agresiou. Súrodeneckú žiarlivosť obyčajne podnietia v deťoch samotní rodičia, napríklad tým, že jedno dieťa dávajú za príklad druhému.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: časopis Bratislavčanka (september 2003)
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.