referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Šikanovanie
Dátum pridania: 16.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ondrusek.peter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 587
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Šikanovanie pôsobí deťom tú najväčšiu bolesť. Deti, ktoré sa stanú terčom tohto zla, utekajú z domova, prestávajú sa hrať, sú vystrašené, nezúčastnené a
nešťastné. Mnohé z nich sa už pokúsili o samovraždu, niektorým sa to žiaľ podarilo. Trpeli s nimi aj rodiny, zhoršili sa v škole a ich život poznamenal pocit márnosti. V niektorých extrémnych prípadoch veľmi neľútostného a niekedy aj dlho trva-júceho šikanovania sa obeť môže nechať uniesť túžbou po pomste a pokúsiť sa zraniť alebo zbaviť svojho trýzniteľa. Potom sa pochopiteľne sám dostane do vážnych problémov. Je známy prípad, keď sa 15-ročný chlapec, ktorý bol už dlhú dobu terčom šikanovania partiou svojich zlomyseľných spolužiakov, vzal so sebou do školy nôž, aby sa im ubránil. Keď partia zaútočila, vyskočil a jedného z kumpánov zranil. Ten sa zo zranení síce dostal, ale chlapec si za neprimeranú obranu vyslúžil trest 6 mesiacov v nápravno-výchovnom ústave.

Niekedy môže dokonca prísť aj k usmrteniu obeti, či už so zámerom páchateľov alebo nešťastnou náhodou. Je známych niekoľko prípadov, keď prenasledované dieťa v zúfalstve náhle vbehlo pod auto. Tak sa napríklad našla aj partia, ktorá 6-ročnému školákovi bránila v prechodu cez nadchod pre peších nad frekventovanou vozovkou. Malý chlapce sa teda rozhodol pokúsiť sa prebehnúť medzi rýchlo za sebou idúce autá. Jednému z nich však neunikol a skončil pod jeho kolesami mŕtvy. Už malé deti treba pripraviť na rôzne nebezpečné situácie hraním sa hry „Čo by si robil keby...“.
Samuel sa vracal zo školy, keď pri ňom náhle zastavilo auto. Vnútri sedel muž so ženou. Obrátili sa na neho so žiadosťou o nejaké informácie. Ten sa dopustil chyby, pretože pristúpil tesne k autu. Žena sa vyklonila z auta, aby mu lepšie mohla ukázať plánik mesta, zatiaľ čo muž využil jeho nepozornosť, obišiel auto zvonka, zozadu sa k nemu priblížil a snažil sa ho dostať na zadné sedadlo. Nešťastný Sam muža nakopol, vykrútil sa zo zovretia a s krikom utiekol preč.
Jedného dňa, keď sa syn vrátil zo školy a bol sám doma, zaklopal na dvere muž, ktorý svojím elegantným oblečením a kufríkom v ruke vzbudzoval zdanie dôveryhodného človeka. Chlapec síce dvere otvoril, ale len na retiazku. Muž však naliehal, že vezie do nemocnice tehotnú manželku, rozbilo sa mu auto a teraz si potrebuje zavolať záchranku. Chlapcovi sa na ňom niečo nezdalo, a tak sa ponúkol, že záchranku zavolá sám. S tým však muž nesúhlasil, pretože údajne nebolo času nazvyš.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Jak ochránit své díte
Podobné referáty
Šikanovanie SOŠ 2.9403 1972 slov
Šikanovanie 2.9797 3658 slov
Šikanovanie 2.9634 974 slov
Šikanovanie 2.9790 968 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.