referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Utorok, 25. júna 2024
Rozvoj poznávacích schopností dieťaťa, chápania i pamäti
Dátum pridania: 19.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Broono
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 598
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Novorodenec spočiatku stále spí; budí sa len na pocit hladu. Po niekoľkých dňoch reaguje na svetlo, na silnejšie zvuky, na bolesť a na dotyk tela.
Zmyslové vnemy sa viažu na príjemné a nepríjemné pocity. Vlhkosť, chlad, bolesť a silné zvuky sú mu nepríjemné; teplo , suché oblečenie, prijímanie potravy, najmä pitie z prsníkov v teplom náručí a pocit nasýtenia sú mu príjemné a stávajú sa prvým krokom k získaniu pocitu dôvery a bezpečia, a tým aj správneho začiatku citového života dieťaťa.
Činnosť mozgovej kôry, teda duševná činnosť sa prejavuje vznikom podmienených reflexov. Tie sa zjavujú po 10.dni, a to najprv na podklade nepodmieneného reflexu potravy. Podmienený reflex tu spočíva v tom, že keď zdvihneme dieťa do polohy obvyklej pri dojčení, pohybuje hlavou, hľadá prsník, otvára ústa a robí sacie pohyby.
V 2. mesiaci dieťa už pozoruje (fixuje) predmety, ktoré má pred očami, a na matkinu tvár reaguje úsmevom. To je prvý zjavný prejav medziľudských vzťahov.
Vo veku 3-4 mesiacov odlišuje členov rodiny od cudzích ľudí. Pokúša sa dotknúť predmetov, napríklad zavesenej hrkálky a pod.
Päťmesačné dojča očakáva, že sa mu vráti zmiznutý predmet, napríklad spadnutá hračka.
Po 6 mesiacoch už dobre pozná matku, čo sa prejavuje tým, že zjav jej tváre víta s radosťou, inú tvár prijíma obyčajne odmietavo. Rozlišuje predmety rozličnej formy, rozoznáva kruh, trojuholník, štvorec.
V 8.-9. mesiaci už prejavuje pamäť napríklad tým, že si vie vytiahnuť hračku spod deky. Veľkú zábavu nachádza pri hre, pri ktorej sa mu blízka osoba schováva a znovu zjavuje („kukuk“ ).
Dieťa začína vnímať čas až v 3. roku. Dovtedy žije akoby v stálej prítomnosti. Asi v 2 rokoch správne používa slovo „dnes“, ako dvaapolročné „zajtra“ a až nakoniec asi ako trojročné i slovo „včera“. Päťročné pozná dni v týždni a sedemročné pozná hodiny, mesiace a ročné obdobia.
Zdá sa, že batolivému dieťaťu trvá čas dlhšie ako dospelému a kedže nechápe zmysel utešujúcich viet matky (napr. Prídem o hodinu, večer, zajtra), ľahko môže získať pocit opustenosti, už pri niekoľkohodinovom odlúčení. Preto je dôležité, aby v prvých 2-3 rokoch odlúčenia od matky netrvali dlho, aby sa dieťa hneď po odchode matky zamestnalo nejakou činnosťou, či už doma alebo v jasliach.
Dlhšia odluka od matky vie narobiť veľa „zla“. Z lekárskej praxe však poznáme matky, ktoré stratili záujem o svoje dieťa po dlhej odlúčenosti v 1. roku života.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.