referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jerguš
Utorok, 3. augusta 2021
Malá sociálna skupina a práca s ňou
Dátum pridania: 20.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: m.m.m
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 325
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 15m 20s
Pomalé čítanie: 23m 0s
 
Potrebujem druhého, aby
som plne chápal všetky
štruktúry svojho bytia.
J.P.SARTRE

Ľudský jednotlivec prichádza na svet iba ako potencionálny človek. Človekom sa stáva vplyvom bezprostredného sociálneho prostredia, v procese, ktorý nazývame socializácia. Výsledkom tohto procesu je získanie špecificky ľudských spôsobov psychického reagovania, vnímania, myslenia, cítenia a konania, čiže osvojenie si vlastností, ktoré jednotlivcovi umožňujú život v spoločnosti.
Proces socializácie nie je náhodný. Existujú ciele socializácie, ktoré sa vyskytujú vo všetkých spoločnostiach a existujú ciele, ktoré sú osobitné iba pre určité spoločenstvá a kultúry. Cieľ spoločný pre všetky spoločnosti je napríklad návyk žiť v určitom zoskupení.


Ak majú ľudia spolu dobre
Vychádzať, je nevyhnutné, aby
Si každý zachoval svoju slobodu.
F.D.L.ROCHEFOUCALA

Každý človek sa v priebehu svojho života stáva členom rôznych skupín. Od narodenia je človek vo vzťahu s inými členmi skupiny, od ktorých závisí a ku ktorým si utvára určité vzťahy. Človek je najprv len členom rodiny, neskôr sa stáva členom iných skupín, priateľských, pracovných, záujmových atď. V každej skupine má človek istú rolu, ktorá je prejavom jeho osobnosti, ale ktorá ho zároveň utvára.
Čo je to skupina? Skupina je v podstate súhrnom dvoch alebo niekoľkých osôb, ktoré majú niektoré spoločné ciele, spoločné normy a sú v určitom ohľade v svojich rolách od seba závislé.
Skupiny sa klasifikujú na základe rôznych kritérií. Tieto kritériá sa niekedy navzájom dotýkajú až prelínajú a skupinu nemožno často iba na základe jedného z nich spoľahlivo začleniť do príslušnej triedy. Jedným z kritérií na klasifikáciu je veľkosť skupiny. Podľa neho rozlišujeme skupiny veľké a malé.
Malé skupiny (ktoré sú najčastejšie predmetom výskumu sociálnej psychológie) sú skupiny približne do 30-40 ľudí. Slovo „malá“ je tu relatívne.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Ľubica Gáborová :Sociálna psychológia pre učiteľov, Prešov 1997, Doc.PhDr.Irena Glázerová,CSc. – PhDr.Marta Flešková,CSc.,Sociálna psychológia, Banská Bystrica 1991, R.E.Slavin :EducationalPsychology. Theory into practice. –3rd ed.,New Jersey, Prentice-Hall Internacional, Inc.1991, PhDr.Milan Veselský, Primeranosť vyučovania vzhľadom na individuálne rozdiely žiakov,Pedagogické spektrum,roč. V, 1996, č.1, str.13-23
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.