referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Psychologická typológia človeka
Dátum pridania: 22.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dont
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 767
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 12m 50s
Pomalé čítanie: 19m 15s
 
1. Výhody znalostí typológie


Výhody poznať psychologické typy automaticky so sebou prinášajú nový pohľad na ľudské vlastnosti, komunikáciu, pracovnú atmosféru, medziľudské vzťahy a rodinný život. Výhody:

- Vieme si uvedomiť náš subjektívny filter vyplývajúci z nášho typu. Všetky naše rozhodnutia, naše pozorovania sú ovplyvnené tým, aký typ je pre nás charakteristický. Ináč vníma film v kine niekto, u koho je dominantné myslenie, úplne ináč cítiaci typ. Ak patríte medzi typy, ktoré robia rozhodnutia rýchlo, zbytočne sa nezamýšľajú, potom na vás intuitívne a hĺbavé typy pôsobia, ako málo asertívne a pomaly sa rozhodujúce. Ak ste hĺbavý človek, rád sa nad vecami zamýšľate, nepochybne vo vás asertívni a rýchlorozhodujúci sa ľudia budia nedôveru a máte pocit, že sa nedokážu poriadne zamyslieť. Čím viac budeme poznať náš typ a typ človeka, s ktorým komunikujeme, tým ľahšie sa zbavíme predsudkov a tým skôr budeme vedieť dosiahnuť cieľ. - Do tej miery, do ktorej poznáme náš typ, do tej miery si vieme určiť naše optimálne povolanie, nájsť si druh práce, ktorá nás baví, vieme si nájsť záujmy a priateľov, akých potrebujeme. Mnohokrát konáme automaticky, intuitívne, sú to ale práve znalosti z typológie, ktoré nám vedia priblížiť a nastaviť správny smer. - Keď si detailne zanalyzujeme vzťahy medzi jednotlivými typmi, uvedomíme si, aký typ tvorí partner, do ktorého sa dokážeme beznádejne zamilovať, aký typ tvorí partner, ktorý je optimálny pre dlhodobý vzťah, aký typ tvoria obvykle naši priatelia, aký typ sú ľudia, ktorí v nás vzbudzujú nedôveru. - Vieme presne, ako sa zladiť s človekom, ktorý má daný typ a tým skôr s ním dokážeme komunikovať čo najľahšie. - Každý človek preferuje niektoré potreby, potreby, ktoré sú pre neho prioritné. Nič nevytvorí taký skvelý prehľad, ako oboznámenie sa s bližšími vlastnosťami jednotlivých typov. - Zároveň typológia poskytuje priamočiary pozitívny prístup k seba-pochopeniu,
- umožňuje zlepšiť komunikačné vzory,
- zvyšuje motiváciu,
- pomáha identifikovať zdroje konfliktu,
- a zdôrazňuje dôležitú hodnotu rozmanitosti a rôznorodosti


2. Úvod do základných štyroch typov


Začína seminár, ľudia prichádzajú do miestnosti, prednášajúci víta účastníkov. Počas seminára sa vystrieda niekoľko prednášajúcich. Keď prednáška skončí, organizátor žiada účastníkov vyplniť anketu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.