referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Humanizmus Ericha Fromma
Dátum pridania: 17.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lemishoo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 083
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 12m 50s
Pomalé čítanie: 19m 15s
 
Ako veľmi je chorý moderný organizujúci človek, odcudzený, narcistický, bez vzťahov, bez skutočného záujmu o život, zaujímajúci sa len o prístroje, ktorého športové auto vzrušuje viac než žena?
Erich Fromm


Erich Pinchas Fromm je „americký“ filozof, sociológ a psychológ nemeckého pôvodu. Narodil sa 23. marca vo Frankfurte nad Mohanom ako jediné dieťa ortodoxného židovského obchodníka s vínom. Po maturite študuje v Heidelbergu sociológiu, filozofiu a psychológiu. Zároveň sa venuje náuke talmudu u rabína Rabinkowa. V rokoch 1929 – 1932 pracuje vo frankfurtskom Ústave pre sociálny výskum. Po nástupe Adolfa Hitlera k moci emigroval roku 1933 pre svoj židovský pôvod do USA, kde pôsobí v Inštitúte pre sociálny výskum pri Kolumbijskej Univerzite v New Yorku. Tu rozvíja spoluprácu s Horneyovou a Sullivanom. Neskôr sa presťahoval do Mexico City a pôsobil tu ako vedúci oddelenia psychoanalýzy na lekárskej fakulte Národnej Univerzity v Mexiku. Roku 1956 zakladá Mexickú psychoanalytickú spoločnosť v Guernavace a stojí aj pri otvorení Mexického psychoanalytického ústavu v roku 1963. Koncom 50tych rokov veľmi aktívne vstupuje do politiky v USA a v roku 1968 sa angažuje v kampani za zvolenie prezidenta Eugena McCarthyho. Prekonáva srdcový infarkt a to sa stáva impulzom pre stiahnutie sa z aktívnej politickej činnosti. Jeho tvorivá sila upadá po druhom infarkte v roku 1977. Počas svojho života bol trikrát ženatý a napísal množstvo prác. Rainer Funk (Frommov asistent a správca jeho literárnej pozostalosti, buduje Archív Ericha Fromma s jeho pozostalosťou a knižnicou v Tübingene) ho v predhovore ku knihe Umění naslouchat (The Art of Listenning) označil ako „neúprosného hľadača pravdy a kritického sprievodcu schopného mimoriadneho vcítenia, blízkosti a bezprostrednosti vo vzťahu k druhým“. Mnoho ľudí pozná Ericha Fromma len ako psychológa a predstaviteľa neopsychoanalýzy. Mne sa s jeho menom okrem tohto zaradenia spája aj humanizmus a (ak to tak môžem nazvať) sociálna filozofia blízka marxizmu. Prelína sa celým jeho životom a dielom, zasahuje do jeho psychoanalytickej techniky i do duší ľudí, ktorí čítajú jeho knihy. Jeho poňatie psychoanalýzy sa odvíja od troch základných bodov: freudovská psychoanalýza, marxizmus a humanizmus. Všetky tri sú pevne prepojené a tvoria vrcholy trojuholníka, základňu, na ktorej Fromm vystaval svoju filozofiu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Fromm, E.: Mýt, nebo být. Praha, Aurora 2001., Fromm, E.: Mýtus, sen a rituál. Praha, Aurora 1999., Fromm, E.: Umění naslouchat. Praha, Aurora 2000., Funk, R.: Erich Fromm. Praha, Lidové noviny 1994., Funk, R.: Humanizmus Ericha Fromma. Verejná prednáška na FF UK 23.marca 1995, http://ostrava-info.cz/fromm/, Keller, J.: Úvod do sociologie. Praha, SLON 2001., Kolektív autorov: Slovník spoločenských vied. Bratislava, SPN 1997., Rozhovor s Erichom Frommom pri návšteve Prahy v roku 1966, http://ostrava-info.cz/fromm/.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.