referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anabela
Sobota, 20. augusta 2022
Podmienky efektívneho učenia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: barnie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 842
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 11m 0s
Pomalé čítanie: 16m 30s
 
Každý vývoj je možný len na pôde prispôsobovania sa a učenia sa. To obzvlášť platí pre nás, ľudí, pre život každého jedinca. Všetci sa musíme neustále učiť. Možno povedať: celý náš život sa uskutočňuje ako proces učenia sa, a až tak dostáva svoj smer a zmysel. Vedomosti ešte nezaručujú úspech v povolaní a v spoločenskom živote. V živote ide o presadenie týchto vedomostí do praxe. Inteligencia bez schopnosti adekvátne a účinne využiť dané vedomosti je bezcenná. Pre úspech popri inteligencii a skúsenostiach sú rozhodujúce aj iné faktory.
Všeobecne sa pod inteligenciou rozumie suma našich duchovných schopností a podľa užšieho pojmového vymedzenia naša schopnosť myslenia a poznania.
Učenie sa naráža na individuálnu štruktúru osobnosti učiaceho sa. Skladá sa z nasledujúcich faktorov 1. z výkonnosti
2. z kontaktovosti
3. z motivácie
4. z duchovného dedičstva.

Výkonnosť sa skladá v rozhodujúcej miere z nasledovných faktorov :
1. z inteligencie
2. zo schopnosti koncentrácie
3. z nadania
4. z kreativity
5. z pamäti.

Každý z nás používa neustále tri druhy učenia sa.
1. Učenie sa napodobňovaním:
Toto učenie je typické pre každé dieťa.
2. Učenie sa pokusom, omylom a úspechom
Na to aby sme sa niečo naučili musíme vykonať celý rad pokusov ( pokusná fáza ), z nich sa celý rad nepodarí ( fáza omylov ), až sa konečne jeden pokus podarí ( fáza úspechu ). Rýchlosť závisí od stupňa motivácie.
3. Učenie sa poznaním:
Pri tomto spôsobe človek nepotrebuje žiadny pokus, stačí mu teoreticky si premyslieť možnosti ako nájsť najlepšiu cestu k riešeniu.

Faktory podporujúce učenie
Aj učeniu sa treba učiť. Inak sa z učenia stáva mučenie. Talent, nadanie alebo jednoducho inteligencia sa dajú v značnej miere získať. Možno ich učením sa a vzdelávaním rozvíjať až do vysokého veku.

Typy ľudí :
Aby sme sa optimálne učili, musíme vedieť, či patríme k vizuálnemu, akustickému alebo motorickému typu. Osemdesiat percent ľudí patrí k vizuálnemu typu, to znamená, že si najhlbšie zapamätajú to, čo vidia. Akustický typ si najľahšie pamätá to, čo počul a osvojuje si učebnú látku najľahšie čítaním nahlas a opakovaním. Motorický typ si pamätá najlepšie to, čo si písomne zaznačil. Je to len hrubé delenie. V skutočnosti patrí väčšina ľudí k zmiešaným typom.

Miesto na učenie :
Je dôležité, aby sme vedeli, kde sa môžeme najlepšie učiť. Pre mnohých je to vlastná izba a učia sa v nej pri písacom stole, v kresle alebo v posteli.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.