referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Porfýria
Dátum pridania: 28.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: groovy_luvah
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 468
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Ľudí postihnutých porfýriou mohli v minulosti považovať za upírov. Aj preto sa jej začalo hovoriť Drakulova choroba. Nedostatok železa spôsobuje nápadnú bledosť, ustupovanie ďasien, vyčnievanie zubov, ktoré môžu dokonca fluoreskovať dočervena.

Päťdesiattriročný Vasilij Gembitiskij z Moskvy neznáša slnečné žiarenie a vonku sa prechádza len v noci alebo keď je cez deň pod mrakom. Má žlté očné bielka a popolavú pokožku mu „zdobia“ dorbné vriedky, ktoré sa nie a nie zahojiť. Čo však ľudskú túžbu po senzáciách ukojilo najväčšmi, je informácia, že obľúbený nápoj pre Vasilija predstavuje krv. „Raz sa ma sused opýtal, či by som mu nemohol pomôcť pri zabíjačke prasaťa. Keď som potom uvidel ešte teplú krv, ktorá prúdi do nádoby, pocítil som silné nutkanie napiť sa z nej. Nemohol som sa ovládnuť.“ Vraj chutila ako víno. Odvtedy Gembitiskij nadšene pomáha všade tam, kde sa chystajú zaklať sviňu. Nedočkavo sa nalogá červenej tekutiny, pri pohľade na ktorú väčšinu ľudí obchádzajú mdloby.

Porfýria je zriedkavé ochorenie, ktoré však dnes už odborníkom nie je neznáme. Patrí medzi metabolické choroby, pri kottých znížená aktivita niektorého z enzýmov spôsobuje hromadenie takzvaných profyrínov v tkanivách pacienta. To spôsobuje mnohé zdravotné problémy. Porfýrií je však viacero druhov. Podľa MUDr. Heleny Michalíkovej z Dermatovenerologickej kliniky 3. lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe sa toto ochorenie delí podľa miesta hlavnej produkcie spomínaných porfyrínov na pečeňové porfýrie a porfýrie erytropoetické, zasahujúce tvorbu červených krviniek v kostnej dreni. Duálne porfýrie majú dokonca príznaky obidvoch foriem choroby. Niektoré typy porfýrií spôsobujú až neurologické či psychiatrické problémy, bolesti brucha i zvýšené ochlpenie, pri iných stojí v popredí najmä zvýšená citlivosť na ultrafialové žiarenie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.