referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Integrácia zdravotne postihnutých
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wolsky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 845
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Pri riešení tejto otázky je potrebné určiť, čo vlastne môžeme považovať za integráciu v oblasti zdravotne znevýhodnenej populácie? Je to, že týto ľudia budú navštevovať spoločne zo zdravou majoritou školy, budú spoločne pracovať v továrňach či úradoch, budú sa bežne stretávať na spoločenských podujatiach, pri voľnočasových aktivitách? Alebo je to aspoň čiastočné priblíženie sa tomuto ideálu, ktorý je pravdupovediac veľmi ťažko realizovateľný a vyžaduje si vynaloženie obrovských síl, ako aj dlhšie časové obdobie. Veď svet hendikepovaných jedincov a tých „zdravých“ je v mnohom odlišný. A musíme objektívne priznať, že podiel na vzdialenosti medzi týmito dvoma skupinami je aj na strane zdravotne postihnutý. Tento problém je potrebné riešiť spoločnými silami, netreba sa domnievať, že ho bude riešiť iba majorita. Ale zároveň je aj mylné tvrdenie, že ho musí riešiť výlučne hendikepovaná minorita, ktorej sa tento problém bytostne dotýka. To je nemožné. Je tu nutnosť prepojenia týchto dvoch svetov, kooperácia vzájomná pomoc. V rámci tejto úvahy sa budem venovať trom oblastiam integrácie zdravotne postihnutej populácie a to:
školská integrácia
pracovná integrácia
spoločenská integrácia

1. ŠKOLSKÁ INTEGRÁCIA:

Integrácii zdravotne postihnutej populácie sa v poslednom čase začína venovať zvýšená pozornosť, ktorej sa doposiaľ natoľko netešila. Začína sa napríklad zo začleňovaným „zdravých“ a „chorých“ detí v predškolských zariadeniach. Ale tento trend pokračuje až do najvyššieho stupňa poskytovaného vzdelávania, t.j. vysokoškolské štúdium. Je to určite veľmi priaznivý trend, ktorým sa začína postupné búranie bariér, ktoré v minulosti existovali. Vec dospela až do takého štádia, že na jednotlivých fakultách vysokých škôl sú zriaďované špeciálne oddelenia, ktoré slúžia výlučne len tejto zdravotne postihnutej časti vysokoškolských študentov. Možno si to ani zdravá časť populácie neuvedomuje, ale domnievam sa, že sa jedná až o revolučnú vec v oblasti poskytovania vysokoškolského vzdelania pre zdravotne postihnutých. A to je nepochybne veľmi priaznivý trend.
2. PRACOVNÁ INTEGRÁCIA:

Súčasným trendom v sociálnej oblasti na Slovensku je odklon od princípu subsiodarity. Je to veľká zmena oproti obdobiu s pred novembra ´89. V dobe nie tak minulej sa totiž zastával názor, že štát má povinnosť o svojich občanov sa postarať. Táto povinnosť vyplývala zo straníckej ideológie, ktorá bola charakteristická pre tzv. socialistické republiky.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.