referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Sobota, 3. decembra 2022
Sú Slováci prepracovaní?
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: trojo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 535
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Slováci pracujú viac ako pred rokom 1989. Potvrdili to aj výsledky prieskumu agentúry AISA Slovakia z konca minulého roku, v ktorom to priznala polovica opýtaných. Dôvody zvýšenej usilovnosti ľudí sú rôzne. Niektorí robia preto, lebo nevedia, čím by vyplnili svoj voľný čas. Pre iných je práca základom životného šťastia, ďalší v nej nachádzajú zmysel života. Väčšina ľudí však považuje svoju prácu len za prostriedok na získanie peňazí a túži ich v zamestnaní zarobiť čo najviac – v spomínanom prieskume sa tak vyslovilo takmer 80% opýtaných. O vysokých zárobkoch pritom snívajú viac muži ako ženy. Okrem toho viac ako polovici respondentov neprekáža zostať dlhšie v zamestnaní, prevažná väčšina z nich sa však domnieva, že je dôležité, aby ľudia za viac práce dostali aj vyššiu mzdu. Zaujímavé je aj nasledujúce zistenie – 8% opýtaných nemusí pracovať, pretože má dostatok peňazí. Pracovná energia má tiež svoje dno
Človek by nemal pracovať v priemere viac ako 8 hodín denne. Dlhší pracovný čas môže mať naňho negatívny vplyv, tvrdí psychológ Patrik Tóth. Každý z nás má dva zdroje energie. Jeden z nich bežne využívame a druhý nám slúži ako rezerva, po ktorej siahneme pri zvýšenej záťaži. „ Pri väčšom pracovnom zaťažení musíme čerpať energiu z rezervy. Tá sa však nedá využívať donekonečna, niekedy ju treba doplniť. Ak sa tak nestane, človek ide na doraz a vtedy je práca preňho škodlivá, “ vysvetľuje psychológ.
Do podobnej situácie sa dostávajú najmä ľudia s mimoriadne zodpovednou pracovnou náplňou, ako napríklad riaditelia alebo vedúci pracovníci. Mnohí z nich neprestajne myslia na problémy, ktoré treba vyriešiť a ani počas voľna sa nedokážu odreagovať. Taktiež duševná práca a práca s počítačom priveľa zaťažujú. V mnohých prípadoch až do takej miery, že mozog sa nedokáže zastaviť ani počas spánku a „ programuje “ aj v spánku. Ohrozenou skupinou sú najmä súkromní podnikatelia, ktorí nemajú presne stanovení pracovný čas. Mnohí nepoznajú víkendy a práci obetujú takmer všetok voľný čas. Tóth zároveň poukazuje na to, že viac energie spotrebujú ľudia, ktorí do zamestnania dlho cestujú: „ Musia skôr vstať, dopraviť sa do práce, podať výkon a ísť naspäť. Z ôsmich hodín tak majú desať a viac. “ Podľa neho to má vplyv aj na ich výkonnosť, pretože energiu, ktorú majú po prebudení, neinvestujú do práce, ale do cestovania. Mnohí odborníci poukazujú na to, že je veľmi dôležité, aby ľudia vykonávali prácu, ktorá ich baví a napĺňa.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.