referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Piatok, 4. decembra 2020
Osobnosť politika
Dátum pridania: 11.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katarinka550
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 182
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 9.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 15m 10s
Pomalé čítanie: 22m 45s
 
ÚVOD

V dnešnej dobe je už takmer nemožné prehliadnuť politické dianie. Politikou je dnes preniknutý prakticky celý spoločenský život. I keď si to každý z nás uvedomuje na rôznom stupni, uskutočňovanie politiky v podstatnej miere ovplyvňuje takmer každú stránku nášho života. Zamysleli sme sa niekedy nad tým, akí sú ľudia, ktorí majú v rukách politickú moc, ktorá dokáže ako dôsledok pretvorenia politiky v konkrétnej forme v podobe mzdovej, cenovej, medzinárodnej a inej politiky ovplyvniť naše životy? Akí musia, alebo by mali byť títo nositelia politickej moci, aby si udržali priazeň voličov? Mnohé štúdie tvrdia, že pre politika sú rozhodujúce predovšetkým kvality ako zanietenosť, pocit zodpovednosti, mocenský inštinkt, odhad, zmysel pre spravodlivosť či komunikatívnosť alebo že politika sa robí hlavou a nie inými časťami tela i duše.

Pozrime sa teraz na politikov trošku z iného uhla a všimnime si menej spomínané faktory, ktoré ovplyvňujú ich pôsobenie na politickej scéne.

1. Charizma a vlastnosti politika

Charizma nadobúda v politike čoraz väčší význam. Voliči si viac všimnú nie to, čo politik hovorí, ale spôsob, akým to povie a čo vyžaruje z jeho osobnosti. Dôležitý je pocit, ktorý dokáže vzbudiť u verejnosti, ktorá už dnes „nekupuje mačku vo vreci“, ale všíma si na politikovi aj tie najmenšie detaily ako jeho gombík na obleku.
Žiadni vizážisti ani média nedokážu vyčariť túto duševnú žiaru.

Verejnosť je preto veľmi citlivá na osobnosť a vlastnosti politika. Toto sú faktory, ktoré najviac ovplyvňujú rozhodovanie voličov.

Osobnosťou politika sa zaoberala aj štúdia absolventov Franklin & Marshall

College v Pensylvánii. Tá zistila, že bez ohľadu na stupeň sofistikovanosti, veku, rasy, rodu alebo stupňa vzdelania voliča, privátnu rolu vo voličskom rozhodovaní zohráva osobnosť politika.

Dokázalo sa, že existujú veľké zhody medzi osobnosťou voliča a osobnosťou ním voleného nositeľa politickej moci, ktorého preferuje. Dôkazom je aj zvolenie amerického prezidenta Georga W. Busha, ktorý zvíťazil nad Johnom Kerrym. Výskum študentov dokázal, že Busha volili tí, ktorí uprednostňovali vlastnosti ako silu osobnosti, ambície a istú dávku neurotizmu, pred Kerryho otvorenosťou, svedomitosťou a ochotou dohodnúť sa.

Ďalším príkladom sú voľby v Taliansku, kde neuspeje politik, či strana, ktorá je zástancom politického programu, kde hlavnú úlohu zohráva sila osobnosti a individuálna podnikavosť. Taliani ako i ostatné krajiny Južnej Európy si u politikov cenia skôr vysokú dávku priateľstva a otvorenosti. Práve talianski politici sú známi svojou vysokou dávkou sociálnej príťažlivosti a príjemným vystupovaním. No nie sú takí aj rádoví občania?

Jedným z najznámejších politikov, ktorí si vybudovali pozitívny imidž u širokej verejnosti aj vďaka sile svojej osobnosti, je 35. prezident Spojených štátov amerických – John Fitzgerald Kennedy. Ten aj napriek nalomenému zdraviu a svojmu priznávaniu sa ku rímsko katolíckej cirkvy dokázal vďaka svojmu úsiliu a odhodlaniu, zaujať americkú verejnosť tak, že ho v roku 1961 za prezidenta volilo 69 000 000 obyvateľov. Hoci bol prezidentom sotva 1000 dní, patrí k osobnostiam, ktorým pripadá v histórii svoje miesto.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: , , , Colliers Encyclopedia. with Bibliography and Index, zv. 14, Macmillian Educational Company, New York, 1991, Pithart, P.: Obrana politiky, Panorama, Praha, 1990, ISBN 11-112-90, Liďák, J. a kol.: Vybrané texty k štúdiu politológie, Ekonomická Univerzita v Bratislave, Bratislava, 1994, ISBN 80-225-0524-2, Benková J.: Rozhovory na telo, Motýľ, Bratislava, 1999, ISBN 80-88978-14-9, Páleš, Ľ.: Duchovná úloha Strednej Európy alebo Ako súvisia rozprávky s politikou, Sophia, Bratislava, 1995, ISBN 80-967458-0-8, Kiczko J. a kol.: Slovník spoločenských vied, SPN, Bratislava, 1997, ISBN 80-08-01040-1, ,
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.