referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Natália
Štvrtok, 6. októbra 2022
Mladšia dospelosť
Dátum pridania: 17.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: supip
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 039
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 Trvá najdlhšie (20-60 rok)
Delí sa na:

  1. Mladší vek dospelý – MECITMA (20 – 30 r.)
  2. Stredný vek dospelý – ADULCIUM (30 – 45 r.)
  3. Starší vek dospelý – INTEREVIUM (45 – 60 r.)

Dolným medzníkom (18 – 21 rokov) je relatívne ukončenie rýchleho psychického dozrievania a schopnosť samostatnej existencie v spoločnosti. Horný medzník (30 rokov) znamená vrchol telesnej i psychickej výkonnosti. Niektorí vymedzujú koniec mladšej dospelosti vekom 35 rokov.

Všeobecná charakteristika mladšej dospelosti

Nazačiatku obdobia mladšej dospelosti je človek telesne a psychicky zrelý. Najvýznamnejším psychickým znakom dospelosti je samostatnosť, relatívny sloboda vlastného rozhodovania a správania, spojená so zodpovednosťou vo vzťahu k iným ľuďom, so zodpovednosťou za svoje rozhodnutia a činy. Dospelý človek sa dokáže lepšie ovládať a vie uspokojenie vlastných potrieb podriadiť sociálne významnejším hodnotám a ohľadom na iných. Schopnosť a ochota prijať zodpovednosť vyplývajúcu z roly dospelého je dôkazom dospelosti.

Pokiaľ ide o sociálnu zrelosť, sú tu veľké rozdiely. Niektorí mladí ľudia už ukončili učňovskú alebo strednú školu a sú zamestnaní. Iní vykonávajú povinnú vojenskú službu alebo sú nezamestnaní. Časť mladých ľudí ešte študuje na vysokej škole. Mladí ľudia na začiatku obdobia žijú ešte v pôvodnej rodine. Neskôr si vytvárajú stabilný monogamný partnerský vzťah a uzatvárajú manželstvo.

Telesný vývin v mladšej dospelosti

Organizmus dosiahol plnú zrelosť, všetky telesné funkcie sú vo vyrovnanej súhre. Človek dosahuje vrcholnú výkonnosť. Rast do výšky už väčšinou nepokračuje, ale hmotnosť sa podstatne zvyšuje. V priebehu obdobia muž zmužnejú, ženy zženštejú.
Výraznejšie zmeny sa prejavujú na koži, ktorá je v tridsiatke už hrubšia, menej elastická, vznikajú vrásky, hlavne na tvári. Už od 25 rokov možno pozorovať postupné ubúdanie svalovej sily a spomalenie rýchlosti pohybov.

Psychický vývin
Typická je pohotovosť, sviežosť, rýchlosť, iniciatíva, dravosť, vitalita, vysoká činorodosť. Je to najdynamickejšie obdobie celého ľudského života. Psychické funkcie majú ešte väčšinou vzostupný charakter v zmysle zdokonaľovania.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.