referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Spoločnosť vs. obezita
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lukasso
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 205
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 5.9
Priemerná známka: 3.03 Rýchle čítanie: 9m 50s
Pomalé čítanie: 14m 45s
 
Úvod

V tejto práci budem pojednávať o obezite ako o chorobe ale aj o bariérach ktoré obezita vytvára medzi ľuďmi, pretože si myslím, že medzi obéznymi a štíhlymi ľuďmi veľmi často vznikajú bariéry. Tieto bariéry vznikajú medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií. No nechcem tým tvrdiť, že je to tak v každom prípade obezity.

Obezita

Najčastejším výsledkom zlého a nepravidelného stravovania a konzumácie jedál rýchlej kuchyne je vznik jednej zo závažných metabolických komplikácií: pomalé priberanie, ukladanie tukových vankúšikov na tele – skrátka obezita. Nadváha a obezita sú
ochorenia, ktoré na sklonku 20. storočia narástli do rozmerov celosvetovej epidémie

U zdravého a štíhleho človeka je pribratie pár kíl banálnou záležitosťou. Nebezpečné je, ak trpíte obezitou. To znamená, že ak výsledok BMI (Body Mass Index - hmotnosť v kg delené výška v m na druhú)presahuje 30. Obezita je v súčasnosti v poradí druhým rizikovým faktorom predčasnej smrti. Často sa ako problém podceňuje, a tí čo ňou trpia, si neuvedomujú, že tvorí základ pre ochorenia, ktoré zapríčiňujú predčasnú smrť. 

Na Slovensku má viac ako 1,5-2 mil. obyvateľov nadváhu resp. obezitu. Mnohí si mylne myslia, že ide len o estetický nedostatok.  Avšak obezita je problémom zdravia, kvality a dĺžky života. Ide o závažné metabolické ochorenie s vážnymi následkami, o tichého zabijaka, ktorého zákernosť je hlavne v tom, že je nebolestivé, preto ľudia s obezitou často nejdú k lekárovi. Problémom je i to, že sa s ňou dá dlho a bez väčších problémov žiť, zväčša až najťažšie štádia s BMI 40 začínajú znepríjemňovať život. Obezita a nadváha zvyšujú riziko ochorenia srdca a ciev 3x, cukrovky 54x, ochorenia kĺbov 4x, tvorby žlčníkových kameňov 2-3x, nádorových ochorení 1,5x. Navyše sa spájajú s vysokým tlakom, s poruchami menštruácie, neplodnosti a celým radom iných ochorení, nevynímajúc psychosociálne komplikácie (depresie, neurózy, manželské problémy).

Metabolický syndróm 

Nebezpečné je, ak obézny človek má navyše i metabolický syndróm. Je to kombinácia brušnej obezity, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny tukov a cukrov v krvi a nízkej hladiny “dobrého cholesterolu“. Obézny človek s týmto syndrómom by sa mal v každom prípade liečiť, aj keď sa cíti dobre. Daň za neliečenie príde určite, avšak neskôr.

Pomôžu lieky

Súčasťou liečby obezity je i medikamentózna liečba, t. z. podávanie liekov podporujúcich chudnutie. V súčasnosti sa využívajú dva účinné a klinicky overené lieky. Jeden z nich znižuje aktivitu črevného enzýmu, ktorý trávi tuky. Časť z nich potom odchádza nestrávená z tela von, čím sa energetický obsah potravy zníži. Druhý typ zvyšuje pocit celkového nasýtenia už pri malých množstvách potravy a navyše zvyšuje výdaj energie. Lieky však nie sú riešením. V žiadnom prípade nenahrádzajú zmeny v životnom štýle obéznych jedincov. Lekár ich pacientom môže predpísať až po starostlivom zvážení.

Patofyziológia obezity

Ešte donedávna bol program zdravej výživy vo svete považovaný za úspešne napredujúci. Vychádzalo sa z klesajúcej tendencie morbidity na kardiovaskulárne ochorenia. Preto väčšinu odbornej verejnosti prekvapilo konštatovanie amerických vedcov, že vyše 58 miliónov dospelých obyvateľov USA je obéznych. 1000 obéznych ľudí denné zomrie - ide o úmrtia, ktorým by sa inak dalo zabrániť a ktoré priamo súvisia s nadváhou. V roku 1998 sa oficiálne začalo rozprávať o epidémii obezity, pričom sa začala definovať ako choroba.

Žiaľ Bohu, nejde len o problém dospelých. Závažne pribúda podiel detí (6-11 rokov) a adolescentov (12-17 rokov) s nadváhou a nezriedka až obezitou. Podľa štatistických prieskumov 11% amerických detí ma nadváhu a ďalších 14% je na hornej hranici normy. v černošskej a mexickej populácii je až 17% detí z obezitou. Najväčší problém je, že obézne deti dnes začínajú trpieť typicky "dospeláckymi" ochoreniami (hypertenzia, na inzulíne nezávislý diabetes mellitus, dyslipidémie a pod.). Všetky  ukazovatele potvrdzujú, že dnešná generácia detí vyrastie do najobéznejšej populácie v hostórii ľudstva.

Väčšina štúdii dáva obezitu do súvislosti so socio-ekonomickým nadbytkom ako aj v vyššou intelektuálnou vzdelanosťou. Predpokladá sa tiež, že nadváha je spôsobená zvýšenou kvalitou a energetickou hodnotou potravín. Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že v našom jedálničku stále rastie podiel energeticky bohatej "hutnej" stravy. Samozrejme klesá podiel aktívneho pohybu a prevažuje sedavý spôsob života. 

Y Wang, MD, MPH (Dept. of Nutrition and Carolina Population Center, University of North Carolina) urobil v 1996 štúdiu výskytu nadváhy v Číne, Rusku a USA. V Číne bola prevalencia nadváhy 6,5% (podváhy 14.5%), v Rusku 9,4% (podváhy 7.9%), v USA až 27,5% (podváhy len 3.7%). Záverom konštatuje, že nadváha sa v Číne a USA za posledné 1-2 dekády zdvojnásobila. Naopak v Rusku za to isté obdobie klesol počet ľudí s nadváhou.

Obezita môže súvisieť s nedostatkom spánku v detstve

Londýn - Stúpajúci stupeň obezity môže súvisieť s nedostatkom spánku jedinca v detstve, tvrdí britský výskumník z Bristolskej univerzity Shahrad Taheri. Deti a mladí ľudia spia menej hodín, ako v minulosti, čo má vplyv na hladinu ich hormónov, ktoré kontrolujú chuť k jedlu a celkovú energiu. Kratšiu dobu spánku mladých ľudí má podľa neho na svedomí čoraz častejšie využívanie mobilov, počítačov a televízie.

Výskum taktiež dokázal, že deti a mladí sledujú televíziu v čase, kedy by mali ísť spať. A tento faktor môže narušiť spánok. Riešením môže byť odstránenie elektronických zariadení z detskej izby.

Nedostatok spánku pravdepodobne nie je jedinou príčinou pandémie obezity, ale tento faktor by sa mal brať vážne, pretože aj malé zmeny v energetickej rovnováhe sú prospešné, radí výskumník. Nedostatok spánku môže dokonca narušiť produkciu hormónov, ktoré kontrolujú energiu, hlad a túžbu po jedle bohatom na kalórie. Hladina grelínu, hormónu, ktorý vylučuje žalúdok ako signál hladu, je o 15 percent vyššia u ľudí, ktorí spia iba osem
hodín, ako u tých, ktorí spánku venujú päť hodín.

Nedostatok spánku taktiež vedie k únave počas dňa a tým sa znižuje u jedinca fyzická aktivita - hlavná príčina obezity. Vzťah medzi obezitou a nedostatočným spánkom je mimoriadne silný u detí a mladých ľudí. Štúdia z 90. rokov zistila, že nedostatočný spánok 30-mesačného dieťaťa môže viesť k jeho obezite po dovŕšení siedmeho roka života. Tínedžeri v určitom období vývoja potrebujú viacej spánku. Podľa Taheriho môžu mať na nich „hlboký účinok" už dve alebo tri noci narušeného spánku. Adekvátny spánok podľa neho môže pomôcť nielen v boji proti obezite, ale prispieva aj k lepšiemu akademickému výkonu.

O obezite sa akosi stále viac ako menej taktne mlčí. A pritom je to veľmi vážny problém - obzvlášť u detí a mládeže, pretože sa dá predpokladať, že tí čo sú obézni už zamlada, budú na tom v dospelosti naozaj veľmi zle.

Je zaujímavé, s akým prehľadom nechávame aj malé deti, aby sa nadžgávali jedlami a nápojmi o ktorých je známe, že zdraviu pri častej konzumácii škodia. Pritom sú to často práve rodičia, ktorí obezitu svojich detí vlastne ani nevnímajú. Myslia si, že deti z toho "vyrastú". Pritom im tak dávajú ten najhorší možný základ pre vážne ochorenia už v strednom veku. Ak im ale poviete, že robia chybu - svorne vás zmasakrujú prívalom urážok a nadávok. Asi v zmysle "moje dieťa je dokonalé a vy tomu nerozumiete". Aj o narkománii, či anorexii detí sa rodičia často dozvedajú až poslední. 

A vznikajú prvé bariéry... Ľudia sa navzájom odsudzujú. Je alebo nie je správne odsúdiť obézneho človeka? Možno to je lenivý hlupák, ktorý nerobí nič iné len sedí pred televízorom a napcháva sa. Celý deň nevystrčí päty z domu. Všetci sme boli malí, resp. mladí, určite sa každému stalo že niekoho vysmial pre jeho veľké brucho alebo napríklad zadok, alebo aspoň bol svedkom. Ďalšou bariérou je akási fyzická bariéra, možno fyzická indisponovanosť. Určite sa budú 45-50 kilovému 10-ročnému chlapcovi hrať naháňačky s kamarátmi alebo futbal dosť zle.

Nadváha mnohých desiatok kíl sa prejaví na mnoho spôsobov. Organizmus je neprestajne zaťažený citeľným bremenom, ktoré je potrebné nosiť so sebou. To všetko stačí na to, aby obézny človek bol takmer na konci s dychom už aj po minimálnej fyzickej aktivite. Sú ľudia, ktorí sa s obéznym človekom nedokážu normálne baviť, pretože na nich obezita pôsobí veľmi zle, možno odpudzujúco, možno majú k tomu veľký odpor.

Zmýšľanie mnohých obéznych ľudí je ďaleko iné ako ostatných. Ako príklad uvediem úryvok z článku spisovateľa
a lekára Benjamína Tináka, Pennsylvánske zápisky:

„...V Pennsylvánii, ďaleko za Atlantikom, kde svoje postrehy zo sveta zhŕňam, pozorujem ruch v supermarketoch a porovnávam ho s ruchom spred niekoľkých rokov, keď som prebrúsil peknú časť Ameriky. Dlhý čas treba na to, aby cudzinec nazrel do útrob Spojených štátov. Jednako, v supermarketoch sa človek veľa dozvie o stave spoločnosti. Smutný je u nás pohľad na dôchodcu, keď si v piatok kupuje doslova holé kosti, alebo si dá odťať kúsok bravčového kolienka, aby mu v nedeľu zavoňalo doma mäsom. Tunajší dôchodca si tisne pred sebou vozík, veľký ako menší rebriniak, s nákladom kvalitných potravín. Do očí mi padli fešácki
starci a starenky, ale aj doteraz nevídaná epidémia obezity mladých. Tisnúc pred sebou nákupný vozík, ledva nohy dvíhajú, fučia od únavy, ovísajú z nich vaky tuku a oni len hádžu do vozíka mrazenú zmrzlinu, fľaše koky, sladkosti a iné maškrty. Vedia, že svojím enormne rozložitým telom vzbudzujú pozornosť. Mnohí sú agresívni a každého, o kom si myslia, že ich pozoruje, okríknu:
"Čo na mňa zízaš?" Istá dáma si na sklo auta prilepila "Ja som tučná, ale ty si škaredý."

Obézni sa zavše zhromaždia na námestí, demonštrujú, ale nik nepochopí, prečo. Tvrdia, že chcú byť takí, akí sú, ale pravdou bude asi opak. Žijú v krajine hojnosti a majú nedostatok sebaúcty. Kým väčšina Američanov všetkých vekových kategórií
behá po parkoch, aby si udržiavala štíhlosť, obézny sa do roboty vezie autom, do supermarketu autom, krok pešo neurobí, len sa nadžgáva a topí vo vlastnom tuku. Často vidno superobézny partnerský pár. Takí sa nájdu, obžerstvo sa im stane vášňou, čosi ako droga, ktorej podľahnú. Kam týchto ľudí zaradiť? K jedincom, ktorí v Hojnosti potravín trpia na Nedostatok sebakontroly pri jedle.“

Záver

Myslím, že obezita je dosť vážnym problémom dnešnej doby a je potrebné ho riešiť. Obezita nie je pekná už len z estetického hľadiska. Treba byť pozorní pri deťoch už odmala, pretože naše deti sú taktiež akýmisi našimi vizitkami. A ak nie, tak im aspoň nedovoliť nalomiť si zdravie už v mladom veku. Nedovoliť im presedieť celý deň doma pred televízorom. Treba im zabezpečiť
dostatok pohybu, a po fyzickej námahe zabezpečiť kľudný spánok. 

Touto prácou mi nešlo o odsudzovanie obéznych ľudí či ľudí s nadváhou. Skúsil som načrtnúť niektoré závažné udalosti, ktoré nadváha so sebou prináša.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.