referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Všeobecná psychológia
Dátum pridania: 06.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rybosmichal
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 16 417
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 50.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 84m 50s
Pomalé čítanie: 127m 15s
 

1. Človek ako predmet vedeckého skúmania

Všeobecné charakteristiky človeka ako príslušníka ľudského rodu (homo sapiens sapiens) sú výsledkom dlhodobého procesu evolúcie, postupného vývinu od jednoduchých foriem života až po jeho dnešnú podobu.

Proces vývinu ľudského rodu sa nazýva fylogenéza.
Proces individuálneho vývinu každého ľudského jedinca sa nazýva ontogenéza.

Dedičnú výbavu, súbor genetických faktorov, si každý z nás prináša do života od svojich predkov. Genetická informácia sa odovzdáva prostredníctvom génov. Vplyvy, ktoré ďalej pri vývine pôsobia, sa pripisujú prostrediu.

Prostredie je v psychológii chápané ako súhrn všetkých vonkajších podnetov, ktoré na človeka pôsobia od jeho počatia až po smrť.

Človek sa rodí do sveta ako prevažne biologická bytosť. Dedične je vybavený len pomerne malým počtom základných inštinktov a reflexov, ktoré mu umožňujú prežiť. Zároveň je obdarený množstvom vlôh a dispozícií, ktoré sa musia rozvinúť v procese jeho vývinu. Ako faktory postupného prerodu ľudského mláďaťa na plnohodnotného dospelého jedinca, schopného zastať svoje miesto v spoločnosti spolupôsobia:

- individuálny vývin,
- psychické zrenie
- učenie sa
- život v ľudskom spoločenstve, styk s ostatnými ľuďmi.

Vývin človeka a rozvoj jeho osobnosti ovplyvňujú, determinujú dva základné činotele - dedičnosť a prostredie, do ktorého sa človek narodí. K nim pristupuje ako ďalší významný činiteľ vlastná aktivita jedinca.

Poznávanie biologickej a spoločenskej podstaty človeka, odhaľovanie zákonitostí fungovania ľudskej psychiky, akceptovanie činiteľov, ktoré determinujú psychický vývin, štúdium a analýza produktov ľudskej činnosti v materiálnej a najmä duchovnej oblasti postupne viedlo k tomu, že za predmet vedeckého skúmania sa považuje človek ako bio-psycho-sociálno-kultúrno-spirituálna bytosť, ktorá žije v konkrétnom čase a v konkrétnej spoločnosti s konkrétnou kultúrou. Všetky tieto činitele a ich špecifické kombinácie ovplyvňujú konkrétnu podobu každého z nás.

Vedy, ktoré sa zaoberajú človekom sa nazývajú hoministické vedy. Psychológia je tiež hoministická veda.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Všeobecná psychológia SOŠ 2.9793 193 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.