referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Workoholizmus
Dátum pridania: 04.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bejuska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 130
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 
Človek môže byť závislý na nejakej látke, nutkavom jednaní alebo na nejakom vzťahu, či človeku. Nikto síce nechce byť niečím ovládaný, ale napriek tomu sa sám dostáva do zotročujúcich kôl závislosti. Človek potom stráca vlastnú vôľu a slobodu. Človek stratí kontrolu nad svojim životom, nerobí, čo by naozaj chcel. Je chorý. Závislosť, alebo oddanie sa niečomu, je takmer vždy prejavom niečoho hlbšieho, napr. útek pred problémom, neschopnosť vysporiadať sa s tlakom, bezradnosť ohľadne svojho života....

Staré príslovie hovorí, že práca šľachtí človeka. Zrejme na tom niečo bude. To však neznamená, že bude práca pre nás všetkým, na čom v živote záleží. Iné múdre príslovie zasa hovorí, že všetkého veľa škodí. Treba asi hľadať "zlatú strednú cestu".

Na jednej strane je takýto "workoholik" pre firmu veľmi prospešný, na druhej strane je to práve rodina, ktorá najviac trpí. V súčasnom modernom štýle života je častá oddanosť človeka k práci. Stáva sa, že by sme chceli niečo robiť 25 hodín denne bez toho, aby sme sa potrebovali zastaviť alebo myslieť na niečo iné. Je to však vplyv súčasnej modernej pracovnej morálky, obavy o miesto, či rivalita medzi kolegami. Treba však uznať, že kto nie je pre firmu "dostatočne výkonný", nemôže rátať s povýšením, prémiami alebo obyčajnou pochvalou.

Workoholizmus je choroba súčasnosti, rovnako ako fajčenie, alkoholizmus a drogová závislosť.

Ako sa to prejavuje?

Keď nepracujete, ste nervózni. Na dovolenku idete iba preto, že to robíte kvôli rodine, aj tam tajne zapínate notebook. Závislý od práce môže byť ktokoľvek - manažér, lekár, účtovník, ale aj žena v domácnosti. Ich návyky však nemusia byť rovnaké. Niektorí workoholici pracujú vždy a za každých okolností, aj keď to nie je potrebné. Iní sú zasa prehnane starostliví, potrebujú mať všetko dokonalé do najmenších detailov. Prehnaná obetavosť sa často vyskytuje u lekárov a sociálnych pracovníkov. Ich pracovnou náplňou je pomáhať iným, a pritom veľmi často zabúdajú na vlastné potreby, želania aj zdravie.

Nemožno však všetkých pracovitých hádzať do jedného vreca. Ak momentálne pracujete dlho do noci, zanedbávate svoju rodinu, nemusí to hneď znamenať, že ste workoholik. Veľa úspešných podnikateľov, ktorí "rozbiehali" svoju firmu, trávilo v zamestnaní možno aj dvadsať hodín denne. Človek, ktorý začína nejaké podnikanie, sa od workoholika líši tým, že pracovné nasadenie je účelové a časovo obmedzené. Celkom inú kategóriu tvoria ľudia, ktorým ich práca prináša predovšetkým radosť a potešenie. Sú optimisticky naladení a napriek tomu, že stále niečo robia, dokážu v pravý čas povedať "bolo toho dosť". Iste je rozdiel medzi alkoholikom a človekom, ktorý má rád značkové víno alebo koňak.

Ako sa tomu brániť?

Problémom je, že čoraz viac ľudí si svoju prácu nosí aj domov, keďže počítač sa stáva súčasťou našich domácností. Vtedy je pre mnohých z nás zložité ostať bez toho, aby sme neposlali nejaký ten "mejlík" či na chvíľu "nešmejdili" po internete. Preto by sme sa mali držať pravidla, že dospelý človek by z času, keď nespí, mal polovicu venovať práci, štvrtinu rodine a ďalšiu štvrtinu záľubám, priateľom a známym.

Dôležité je, aby si človek vedel počas dňa aj odpočinúť. Treba si uvedomiť, že nik dlhodobo nedokáže pracovať sedem dní v týždni. Výkonnosť primerane klesá a práca ide pomalšie. Dovolenka by mala byť povinnou súčasťou každého leta a zimy. Nie je dôležité, či to bude v Grécku či Alpách, ide hlavne o to, aby ste si oddýchli.

Ako sa človek stane vorkoholikom?

Takmer stále pracuje aj doma. Pracuje aj počas víkendov, sviatkov a voľných pracovných dní. Pracuje pred odchodom do práce alebo po príchode z práce. Má nevybratú dovolenku ešte z minulého roka.

Zdravotné dôsledky:

1. štádium - nespokojnosť, nervozita, vnútorné napätie, nespavosť
2. štádium - úzkosť, depresie, závislosť od alkoholu či drog, sexuálne zlyhanie
3. štádium - zvýšený krvný tlak, žalúdočné vredy, zlyhanie srdca

Časté bolesti hlavy, poruchy spánku, vysoký krvný tlak, poruchy sústredenia, neschopnosť uvoľniť sa a depresie, to sú varovné signály závislosti od práce, ktoré môžu viesť až k infarktu či mozgovej príhode.

Riziko workoholizmu nastáva vždy, keď si človek začne viac vážiť pracovné úspechy ako sám seba a svoje zdravie. Žiaľ, v mnohých prípadoch jedinou cestou k pochopeniu problému je až ťažko poškodené zdravie. Človek by mal poznať hranice svoji síl a prehodnotiť svoje životné priority. Uvedomte si výhody a nevýhody svojej prepracovanosti a pokúste sa zhodnotiť, ktoré z nich sú pre vás naozaj dôležité a či neexistujú aj také, ktoré sa nejakým spôsobom vylučujú. Ak áno, zamyslite sa nad tým, čo je pre vás naozaj vhodné a čo robíte správne.

Je celkom možné, že si vo svojom živote potrebujete urobiť iba poriadok. Ujasnite si priority, naučte sa plánovať a rozlišovať medzi tým, čo je dôležité a čo ešte nejaký čas počká. A tiež sa nebojte, ak toho na vás bude veľa, odmietnuť úlohu a povedať nahlas svoje NIE!
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.