referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Tvorivosť
Dátum pridania: 22.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mau
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 805
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
TVORIVOSŤ

Tvorivosť (aj kreativita) - z lat. creare = tvoriť, plodiť, rodiť
Systematický vedecký výskum tvorivosti sa datuje len od roku 1950, keď J. P. Guilford ako nastupujúci prezident Americkej psychologickej spoločnosti predniesol prejav na tému Creativity. Odvtedy možno hovoriť o explózii výskumných poznatkov a aktivít z oblasti tvorivosti. Týmto pojmom by sme mohli označiť viaceré aspekty:
1. nadradený názov pre problematiku, ktorá sa týka všetkých aspektov a činiteľov tvorivej činnosti
2. výsledok tvorivej činnosti, resp. jej druh
3. schopnosť tvoriť niečo nové - invencia (vynachádzavosť) - používa sa aj na označenie myšlienkovej schopnosti, vynachádzavosti myslenia
Od pojmu tvorivosť sa odlišuje pojem tvorba - znamená skôr výsledok dlhodobej činnosti, označuje celý komplex tvorivých produktov. Tvorivosť treba odlíšiť aj od produktivity, ktorá sa vzťahuje skôr na kvantitu, množstvo vytvorených produktov (ktoré nemusia byť tvorivými), kým tvorivosť znamená vysokú kvalitu zvláštneho druhu. L. Ďurič (1997) rozlišuje štyri základné komponenty psychológie tvorivosti:
· tvorivý produkt
· tvorivá osobnosť
· tvorivý proces
· tvorivé prostredie a klíma

Tvorivý produkt
Tvorivý produkt môžeme chápať ako produkt, ktorý jedinečný, pokrokový, hodnotný a komunikovateľný. Tvorivosť produktov rôzneho druhu môže mať rozdielny stupeň. Najvyšší stupeň predstavujú epochálne objavy, vynálezy, vynikajúce umelecké diela. Do najnižšieho stupňa môžeme zaradiť rôzne malé zlepšenia, modifikácie, zdokonalenia a nepatrné zmeny už existujúceho produktu. Podľa toho, či je produkt nový len z hľadiska jednotlivca alebo spoločnosti, sa rozlišuje individuálna a sociálna, subjektívna alebo objektívna tvorivosť.

Tvorivá osobnosť
Tvorivá osobnosť je označenie takého jednotlivca, ktorého súhrn tvorivých vlastností a schopností umožňuje, či podporuje vznik nového originálneho, tvorivého produktu alebo postupov. Tvorivo nadaní ľudia majú zvyčajne vysoký intelekt. Priama závislosť medzi intelektom a talentom však nejestvuje, i keď A. N. Luk (1981) sa domnieva, že tvorivý potenciál sa môže naplno prejaviť len u jedincov s IQ vyšším ako 120.
Hodnota tvorivého potenciálu osobnosti sa určuje podľa získaných a samostatne vypracovaných schopností a návykov, podľa pripravenosti na činy, podľa realizácie vlôh v oblasti činnosti.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Tvorivosť SOŠ 2.9256 2743 slov
Tvorivosť SOŠ 2.9921 358 slov
Tvorivosť SOŠ 2.9001 2229 slov
Tvorivosť 2.9611 1605 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.