referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Abstrakty
Dátum pridania: 03.09.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: spiewanka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 649
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
KASTOVÁ, Verena : Krize a tvořivý přístup k ní : typy životních krizí, jejich dynamika a možnosti krizové intervence. 1.vyd. Praha, 2000. ISBN 80-7178-365-X.

ABSTRAKT

Kríza predstavuje v živote človeka taký stav, kedy je zrejmé, že spôsoby prežívania a správania, na ktoré sme si zvykli, už nie sú udržateľné a treba si osvojiť nové. V autorkinej knihe nachádzame odpovede na otázky, čo môžeme od krízy očakávať a ako si v nej pomôcť. Na množstve príkladov z vlastnej dlhoročnej praxe autorka ukazuje, ako môže človek, ktorý sa ocitol v kríze, riešiť svoju situáciu, odpovedať na ňu ako na výzvu k tvorivosti. Taktiež nám autorka ukazuje, aký prístup k človeku v kríze má terapeut zvoliť. Jeho úlohou je podporovať svojho klienta, nech výzvu prijme a odpovedá na ňu, nech zaujme pozitívny postoj. Autorka berie v úvahu nielen oblasť individuálnej psychiky človeka, ale aj rodinný, profesionálny a sociálny rozmer krízy.


RUBIN, Charles : Nedajte sa zabiť vlastnými deťmi. 1.vyd. Bratislava, 1999. ISBN 80-85752-71-9.

ABSTRAKT

Keď deti podľahnú drogám, alebo alkoholu, obeťami sa spravidla vždy stávajú aj rodičia. Sú svedkami toho, ako sa z ich detí stávajú neracionálne a antispoločenské indivíduá a mnohých to začne sužovať ako nočná mora. Sú vystavení stresu - a ako dôsledok môžu nasledovať ťažkosti v práci, ale i v ostatných sférach - napr. rozvody, dokonca vážne zdravotné problémy. Pre deti a mládež, ktorá sa dostala na túto nesprávnu cestu už bolo vymyslených mnoho ozdravovacích problémov, no na rodičov týchto detí sa akosi pozabudlo. A práve táto príručka sa sústreďuje na potreby vyčerpaných, vystresovaných rodičov. Ponúka nádej a radí, ako nepoužiť proti deťom zbrane, ktoré oni svojím správaním poskytujú rodičom. Sme svedkami výpovedí mnohých rodičov, ktorí prežili takúto životnú krízu. Autor pripomína rodičom, že vo svojom trápení nie sú sami a poskytuje im praktické rady.


GOLEMAN, Daniel : Emoční inteligence. 1.vyd. Praha, 1997. ISBN 80-85928-48-5.

ABSTRAKT

Knihu nám autor predostiera z rôznych hľadísk, no vždy sa týka emócií. Opisuje, aké sú emócie dôležité pre náš život, bez nich sme vlastne prázdne nádoby. Podľa autora majú emócie pre náš život omnoho väčšiu hodnotu ako rozum - teda emócie prevládajú nad rozumom - a sú pre nás nenahraditeľné.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.