referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Ako na ľudí...
Dátum pridania: 03.09.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: spiewanka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 300
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Základné metódy vychádzania s ľuďmi

Keď kritizujeme druhých, kritika býva často bezvýsledná, pretože kritizovaný sa bráni a snaží sa ospravedlniť svoje správanie. Kritika obvykle raní ľudskú pýchu, útočí na pocit sebavedomia a tak vyvoláva hnev kritizovanej osoby. Ak chcete niekoho kritizovať, myslite na to, že ľudia, stvorenia plné emócií a predsudkov, sa budú brániť a budú vám to mať za zlé.
Existuje iba 1 spôsob ako ľudí doviesť k tomu, aby niečo urobili: presvedčiť, aby to sami chceli urobiť. A to dokážete, ak človeku poskytujete pozitívne stimuly. Ak sa vám niečo páči, pochváľte to. Priemerný človek sa strašne rozčúli, ak sa mu niečo nepáči a ak sa mu páči, nepovie nič. Kladné ocenenie a povzbudenie je spôsob, ako v človeku rozvíjať to, čo je v ňom najlepšie. Keď od niekoho chceme, aby niečo urobil, nehovorme o tom, čo chceme my. Nás to zaujíma, no už nikoho iného. Jediný spôsob, ako zapôsobiť na iného, je hovoriť o tom, čo ho zaujíma. Ak si napríklad želáte, aby niekto prestal fajčiť, nehovorte, že si to želáte vy, ale upozornite, že to môže ohroziť jeho vlastné záujmy. Preto si vždy treba položiť otázku: Čo musím urobiť, aby to chcel, aby mal o to záujem?

Šesť spôsobov, ako sa zapáčiť ľuďom, resp. ako dosiahnuť, aby nás ľudia mali radi

1. Úprimne sa zaujímajte o život druhých ľudí. Uvedomte si, že ľudia sa zaujímajú sami o seba.
2. Usmievajte sa! Úsmev vraví: "Páčiš sa mi, rád ťa vidím." Na ľudí to robí príjemný dojem. Avšak neúprimný úsmev je len grimasa, ktorá nikoho neoklame.
3. Pamätajte, že vlastné meno je človeku tým najsladším a najdôležitejším zvukom v každom jazyku. Priemernému človeku záleží na vlastnom mene viac než všetkých ostatných menách na celom svete. Ak si jeho meno zapamätáte, spravíte mu tým drobný, no vysoko efektívny kompliment. Ak ho, naopak, zabudnete alebo zle vyslovíte, vaše postavenie sa tým prudko zhoršuje.
4. Buďte dobrým poslucháčom. Nabádajte druhých, aby hovorili o sebe. Pozorné počúvanie je jednou z najvyšších foriem poklony, akú môžeme zložiť druhej osobe. Ak teda chcete byť dobrým spoločníkom, buďte dobrým poslucháčom. Pýtajte sa na to, na čo ten druhý rád odpovie. Povzbuďte ho, aby vám rozprával o sebe a o svojich úspechoch.
5. Pri rozhovore s ľuďmi sa orientujte na to, čo ich zaujíma.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.