referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Puberta
Dátum pridania: 13.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babeno
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 657
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.4
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 10m 40s
Pomalé čítanie: 16m 0s
 
ÚVOD


Puberta?! Neznáme slovo? Ale kdeže.. U väčšiny rodičov, tak isto ako u otcov, tak i u matiek, vzbudzuje toto slovo strach, obavy, hrôzu, neistotu.. Nevedia, čo môžu čakať. Pod týmto slovom rozumieme jednak telesné zmeny podmienené javmi pohlavného dospievania a jednak samotné pohlavné dospievanie. Je to obdobie, v ktorom celú rodinu čaká každý deň nové prekvapenie. Rodičom nie je ľahké a samozrejmé sa preorientovať zo svojich návykov na iný systém. Nevedia si vysvetliť, prečo by sa malo odrazu čosix meniť, prečo by mali meniť svoje postoje k svojim deťom. Veď, koľkokrát je vyslovená táto veta na adresu rodičov od ich dieťaťa: "Teraz je iná doba. Teraz je už všetko iné.. Ty tomu nerozumieš..." V domácnosti vznikajú rodinné scény, v ktorých sa ich deti "vyfarvia" a rodičia sa len márne dovolávajú vďačnosti za starostlivosť a výchovu.
Previesť deti týmto obdobím je vec veľmi zložitá a väčšina rodičov má s tým značné problémy. A že by práve preto druhou najčastejšou príčinou smrti ľudí predstavovali sebevraždy medzi štrnástym a dvadsiatym rokom života? A čo sa týka drôg, kriminality mladistvých, predčasných tehotenstiev, venerických chorôb a pocitov zúfalstva, štatistiky uvádzajú nepredstaviteľné čísla.
Kde sa stala chyba? Prvotným zdrojom konfliktov a ťažkostí sú obyčajne rodičia, ktorí nemajú jasnú predstavu, ako jednať so svojimi dospievajúcimi deťmi. Väčšina rodičov má pokrivené predstavy o tom, čo je to vlastne puberta a adolescencia, a čo môžu od svojich dospievajúcich detí očakávať.
Niektorí z rodičov by si zrejme mali prečítať týchto nasledujúcich pár stránok...


TELESNÉ DOSPIEVANIE

Dievča sa postupne mení na ženu a chlapec v muža. Obdobie vlastnej puberty je pomerne krátke. U dievčat od 12. do 15. roku a u chlapcov od 13. do 17. roku života. Adolescencia začína od 15. roku života u dievčat a u chlapcov okolo 18. roku života. Toto obdobie bezprostredne nadväzuje na predchádzajúce obdobie, nedelí ich nijaká významná hranica. Práve naopak, môžeme povedať, že nebadane nadväzuje na pubertu a telesné dospievanie uzatvára. Čas začiatku pohlavnej zrelosti znamená prechod dieťaťťa do obdobia dospievania. Prevratné, často neočakávané zmeny, ktoré toto obdobie prináša, sa týkajú celej osobnosti dospievajúceho. Spôsobia, že dospievajúci koná, vyzerá a aj cíti inak. Jeho vzťahy k iným ľuďom sa menia, a pravdaže, mení sa aj jeho vzťah k sebe samému. Zmeny sa len netýkajú telesného rastu, ale aj spoločenských vzťahov dospievajúcich.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Puberta GYM 2.9514 918 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.