referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Hanba
Dátum pridania: 25.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kacenka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 879
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 12m 10s
Pomalé čítanie: 18m 15s
 
Široké poňatie hanby ako pocitu spojeného s celou radou ďalších emócií, ako viny, pokory… a s celým radom situácií, ako sú: byť nahý, byť pristihnutý pri niečom zahanbujúcom podal už Charles Darwin.
Český sexuológ J. Hynie chápe hanbu ako prirodzenú zložku sexuálneho života, ako druh sexuálnej zábrany, iný v ňom naopak vidia zdráhanie, ktoré podneťuje.
Ľudská sexuálna hanblivosť je však komplexnejšia, je to kultúrou formovaný jav. Môže byť spojená s účelovým obmedzením sexuálneho styku na optimálneho partnera- je to skôr charakteristický jav ženský než mužský. Vystupuje v službe sexuality, slúži zušľachťovaciemu procesu, chráni pred banálnosťou a vedie ku skrášleniu života.V tomto zmysle sa prejavuje zdržanlivosťou, ostýchavosťou, zdráhaním a ďalšími zábranami v rozvíjaní sexuálnej interakcie.
Je taktiež spojený so sebahodnotením, s úrovňou morálneho vývoja jedinca s jeho vedomím. Mám na mysli morálnu hanbu vyplývajúcu zo sebareflexie nemorálnych úmyslov alebo už dokonaných činov. Ozýva sa ako výčitky svedomia, alebo pôsobí ako zábrana vykonať niečo, za čo by sa subjekt mohol hanbiť.
Ale človek sa môže hanbiť i zato, že je chudobný, alebo za svoju príslušnosť k určitému etniku so zlou povesťou, môže sa hanbiť nielen za seba, ale aj za iných. Tu hanba vyjadruje nejaký bytostne vnímaný rozpor medzi daným a žiadúcim a pocit hanby tu vystupuje ako stavajúci v rozpore so žiadúcim z hľadiska nejakého hodnotiaceho kritéria. Navonok sa prejavuje ostýchavým chovaním, rozpakmi, neistotou, ale aj zlosťou a reakciami na uvedené rozpory.
Vystupuje i ako naučený etický cit, ktorý funguje ako tzv. „ vnútorný trest“, teda tlmiaci činiteľ pre tie spôsoby nedovoleného chovania, cítenia a myslenia- jedinec sa s nimi stotožnil ako s nedovolenými, nežiadúcimi.

Hanba ako povolenie byť človekom
Zdravý pocit hanby nám dáva na vedomie, že máme nejaké limity. Oznamuje nám, že byť človekom znamená mať hranice. Drží nás na zemi. Je to emocionálna energia, ktorá nám oznamuje, že človek nie je Boh, že robí a bude robiť chyby a potrebuje pomoc. Dovoľuje nám byť ľuďmi.

Hanba ako rozpaky a červenanie sa.
V trápnej situácii sa človek cíti byť zaskočený vo chvíli, keď nie je pripravený na odhalenie. Cíti neschopnosť zvládnuť nejakú situáciu v prítomnosti iných. Môže ísť o neočakávanú fyzickú neobratnosť, o medziľudskú precitlivenosť či porušenie etikety. V takýchto situáciách reagujeme sčervenaním, ktoré sprevádza pocit zdravej hanby.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Milan Nakonečný- Encyklopedie obecné psychologie, John Bradshow- Jak se zbavit studu, který vás svazuje
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.